Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora fot. Bartek...

Po wakacjach pełnych atrakcji, zaoferowanych widzom głównie dzięki sierpniowemu festiwalowi Hurra! ART! teatr „Kubuś” rozpoczął nowy sezon przypomnieniem znanych tytułów klasyki dziecięcej. We wrześniowym repertuarze widzowie znajdą m.in. spektakl „O Rybaku i Złotej Rybce” czy „Calineczkę”, a obecnie trwają już próby do muzycznej inscenizacji pt. „Trala Tralalińscy” powstającej w oparciu o wiersze Juliana Tuwima. Jak zapowiada reżyser spektaklu (i dyrektor „Kubusia”) Robert Drobniuch, w przedstawieniu usłyszymy najpopularniejsze utwory poety dla dzieci, takie jak kultowa „Lokomotywa”, „Pan Hilary” czy „Słoń Trąbalski”. Premierę zaplanowano na 8 listopada.


Następnym, nowym przedstawieniem w tym sezonie, będzie kolejna propozycja adresowana do najmłodszych widzów czyli węgierska sztuka „Wszystkie myszy lubią ser”.  Wyreżyseruje ją Anna Nowicka, która z sukcesem realizowała już w Kielcach spektakl pt. „Misiaczek” na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej, jednej z najbardziej uznanych polskich dramatopisarek dla dzieci. Jej inna sztuka adresowana do maluchów też zresztą trafi na afisz  „Kubusia”- zaplanowany na luty spektakl „Pan Brzuchatek” wyreżyseruje Przemysław Żmiejko. Wiosną Teatr zaprosi na premierę dla dzieci w wieku szkolnym czyli spektakl „Noc żywych zabawek”  w reżyserii Michała Walczaka, a ostatnią produkcją tego sezonu będzie przygotowywany dla młodzieży „Książę” (wg „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, w reżyserii Roberta Drobniucha).

 

Jak zawsze, oprócz nowych inscenizacji, przez cały sezon przy ul. Dużej 9 realizowane będą liczne projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne. W listopadzie odbędzie się uroczysty finał organizowanego przez teatr „Kubuś” Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej „Animatus”, który zakłada pokazy nagrodzonych prac, a także wydarzenia dodatkowe. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną gościnne spektakle z nurtu teatru lalek dla dorosłych: niemiecki „Exit. Fantazje Hamleta” w reżyserii Michaela Vogla,  rosyjski „Pokój Gerdy” w reżyserii Jany Tuminy oraz zrealizowany w „Kubusiu” „Makbet” Adama Walnego. Także w listopadzie, otwartymi pokazami dla publiczności, zakończy się dedykowany dla młodzieży edukacyjny projekt „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. W jego ramach, uczniowie, wraz z pedagogami, artystami i wykładowcami akademickimi odkrywali praktyczne aspekty teatralnej pracy nad tekstem, biorąc na warsztat arcydzieła klasycznej dramaturgii. Spośród tegorocznych działań z zakresu edukacji kulturalnej kontynuowane będą projekty „W szkole i na scenie”, „Uwaga! Dzieci na scenie!”, a także „Komitet nauczycielski” czyli format służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.

 

Do szkół, jeszcze w październiku, trafi również wystawa podsumowująca zrealizowany przez teatr „Kubuś” i Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie projekt o charakterze integracyjnym  pn. „Święto”. Także wystawą (w grudniu) zakończy się też inny projekt o charakterze społecznym - „TEATR MAMA TATA i JA”-  zainicjowany kilka lat temu w „Kubusiu” jako działania aktywizacyjne na rzecz dzieci i rodzin osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach.

 

Większość z organizowanych przez teatr „Kubuś” działań, podejmowanych obok produkcji teatralnych uzyskała dofinansowanie zewnętrzne tj. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, wspierał je również kielecki Urząd Miasta. Podobnie jak w minionych latach Teatr zamierza starać się o ponowne pozyskanie środków na ich kontynuację, szczególnie że inicjatywy takie jak Festiwal Hurra! ART! mocno wpisały się już w kulturalny kalendarz Kielc.
 

Zapraszamy do teatru „Kubuś”, zwłaszcza na wszystkie nowe, zaplanowane na ten sezon spektakle. Mamy nadzieję, że nasze propozycje będą cieszyć, bawić i uczyć, stanowiąc dla dzieci, młodzieży i całych rodzin ciekawy sposób na spędzenie czasu i wartościową rozrywkę. Także taką, którą docenia się w ogólnopolskich konkursach. Nagradzany ostatnio spektakl „Pod adresem marzeń”, który kielecka publiczność może zobaczyć już w najbliższą niedzielę 15 września o godz. 11.00, zaprezentujemy też wkrótce m.in. na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu oraz w TR Warszawa w ramach Przeglądu Nówka Sztuka organizowanego przez Instytut Teatralny.