Zgodnie z definicją, koła bliźniacze są umieszczane na jednej osi obok siebie, a odległość między środkami styku z nawierzchnią nie może być mniejsza niż 460 mm. Zdaniem wielu ekspertów, takie rozwiązanie pozwala na bardziej efektywną i szybszą pracę w polu. Decydując się na koła bliźniacze powinniśmy pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Co dokładnie przemawia na korzyść takiego rozwiązania? Jakie są natomiast słabsze strony kół bliźniaczych?

Jakie zalety oferują koła bliźniacze?

Największym atutem jest większa wydajność i efektywność pracy. W niezależnych testach wykazano, że ciągnik rolniczy wyposażony w koła bliźniacze jest w stanie obrobić znacznie większą powierzchnię pola, niż ciągniki z pojedynczym kompletem kół. W ten sposób obserwujemy również większą oszczędność paliwa. Większa powierzchnia styczna do nawierzchni pozwala zmniejszyć uślizg kół oraz znacznie ułatwia pokonywanie trudnych przeszkód. Zmniejsza się również niekorzystne ugniatanie gleby, co ma wpływ na bardziej obfite plony.

Czy montaż kół bliźniaczych jest trudny?

Dysponując odpowiednimi sprzęgami jesteśmy w stanie samodzielnie założyć koła bliźniacze w przeciągu kilkunastu minut. Bardzo istotne jest jednak właściwe spasowanie opon. Na początek, warto zerknąć do informacji, które oferuje nam tabela ciśnień w oponach. Warto tutaj nadmienić, że ciśnienie w oponach bliźniaczych powinny być znacznie niższe, aby uzyskać pożądaną efektywność pracy. Niższe ciśnienie stosowane jest zarówno na osi tylnej, jak i przedniej, w momencie, gdy bliźniaki są założone po obu stronach.

Niższe ciśnienie robocze w oponach zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ogumienie staje się bardziej elastyczne i mniej narażone na ostre krawędzie kamieni lub żwiru. Istnieje mniejsze ryzyko, że pojawi się wybrzuszenie na oponie wymagające błyskawicznej wizyty u wulkanizatora.

Czy koła bliźniacze mają wady?

Możemy wymienić dwie słabsze strony kół bliźniaczych. Przede wszystkim, minusem jest oczywiście cena. Rolnik musi ponieść dwukrotnie wyższe koszty zakupienia kompletu opon. Należy jednak pamiętać, że większa efektywność pracy i mniejsze zużycie paliwa w wieloletniej perspektywie może nam zwrócić inwestycję w koła bliźniacze. Ponadto, koła bliźniacze wystają po za obręb nadkoli, co generalnie dyskwalifikuje ciągnik z ruchu na drogach publicznych. W praktyce, przepisy nie są aż tak restrykcyjne w przypadku urządzeń rolniczych, jednak rolnik wciąż musi zachować większą ostrożność i upewnić się, że swoim ciągnikiem nie blokuje drogi.

Jak zakupić dobrze dobrane „bliźniaki”?

Na początek musimy zdobyć niezbędne informacje na temat naszych opon. Sprawdzamy zatem najważniejsze parametry, takiej jak: wysokość, profil, średnica opon, zalecane ciśnienie w zestawieniu kół bliźniaczych, a także nośność i obsadzenie felgi. Jeśli mamy problem z ustaleniem szczegółowych parametrów, zawsze możemy poprosić o pomoc wykwalifikowanych ekspertów.

Koła możemy zamówić przez Internet, wybierając dobry sklep z artykułami rolniczymi. Dobrym przykładem jest firma z Bohnenkamp z wieloletnim doświadczeniem. Klienci mogą liczyć na fachową pomoc przy wyborze, szeroki asortyment, a także konkurencyjne ceny. Czy felgi rolnicze używane to dobry pomysł? Biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja na długie lata, warto jednak zastanowić się nad zakupem nowych produktów o najwyższej jakości.

Czy warto zdecydować się koła bliźniacze w ciągniku rolniczym?