Praca za czynsz - propozycja dla zadłużonych mieszkańców Kielc

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

„Program spłaty zaległości czynszowych w formie świadczenia rzeczowego (zastępczego)” - to najnowsza propozycja przygotowana przez Prezydenta Miasta Kielce.

 

Program jest adresowany do osób i rodzin zajmujących lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, zagrożonych utratą mieszkania w związku z zaległościami czynszowymi.

 

- Mamy bardzo duże zaległości czynszowe, sięgające kwoty 16 milionów złotych. Dlatego podjęliśmy działania zmierzające do tego, aby mieszkańcy mogli z jednej strony uregulować zaległości, a z drugiej dokonywać płatności na bieżąco. Chcemy dać szansę mieszkańcom. Wiemy, że niektóre osoby nie generują dużych zaległości, bo tak chcą, ale mają ku temu ważne powody. Dzięki tej inicjatywie, będą mogli zmniejszyć lub zniwelować swoje zadłużenie – tłumaczy Danuta Papaj, zastępca prezydenta Kielc.

 

Program ma na celu m.in. wykazanie gotowości do spłaty zaległości czynszowych w formie świadczenia rzeczowego, zmniejszenie zaległości, wypracowanie nawyku regulowania należności z tytułu opłat czynszowych, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa utrzymania w środowisku zamieszkania, zapobieganie bezdomności i degradacji społecznej, wzmocnienie rodziny i jej zdolności do samodzielnego pokonywania trudności życiowych, a także podnoszenie umiejętności właściwego gospodarowania budżetem domowym.

 

Przedmiotem programu jest wykonywanie przez dłużników świadczeń innego rodzaju niż płatności pieniężne zastępczo w zamian za zaległości czynszowe. W ramach zawartych porozumień wykonywane mogą być m.in. prace porządkowe, remontowe, usługowe i inne na rzecz Miasta Kielce.

 

W programie mogą uczestniczyć osoby posiadające zaległości czynszowe za zajmowane lokale, które spełniają poniższe warunki:
 

1. Pozostają w zwłoce z zapłatą opłat czynszowych za lokal co najmniej za cztery pełne okresy płatności

2. Średni miesięczny dochód za okres trzech miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku na jednego członka gospodarstwa domowego w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 125% najniższej emerytury, a w gospodarstwie jednoosobowym 175% najniższej emerytury

3. Złożą w MZB stosowny wniosek - należy do niego dołączyć zaświadczenie potwierdzające spełnienie kryteriów dochodowych, które można uzyskać w MOPR

4. Zawrą porozumienie na wykonanie świadczenia rzeczowego

 

- Uczestnictwo w programie jest dobrowolne. Chcemy jednak zachęcić tych lokatorów, którzy mają swoje zadłużenia, by z niego skorzystali. Liczymy również na wsparcie pozostałych mieszkańców Kielc w projekcie. Zamierzamy piętnować zachowania uniemożliwiające nam realizację różnych działań, które są skierowane do ogółu społeczeństwa. Za te środki moglibyśmy zrealizować w Kielcach szereg potrzebnych i oczekiwanych inwestycji - wyjaśnia Danuta Papaj.

 

W ramach programu, Dłużnik zobowiązany będzie do terminowego regulowania bieżących opłat czynszowych za zajmowany lokal począwszy od dnia zawarcia porozumienia oraz do udziału w szkoleniu dot. właściwego gospodarowania budżetem domowym przeprowadzonym przez MOPR. Wartość stawki godzinowej w ramach świadczonych prac ustalono na kwotę 15 zł.

 

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Kielce, realizatorami programu są Miejski Zarząd Budynków oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.