W każdym magazynie i hali produkcyjnej konieczne jest występowanie wózków magazynowych, które ułatwiają prace załadunkowo-wyładunkowe oraz transportowe towarów i dostaw. Najczęściej używa się w tym celu wózka paletowego z wagą. Popularne są modele marki Silverstone Polska. Jednak paleciak ręczny paleciakowi nie równy i mogą one różnić się specyfikacją, parametrami czy nawet jeśli chodzi o rolki transportowe do maszyn. W wielu miejscach poza wózkami paletowymi używane dla przyspieszenia i ułatwienia pracy będą wózki elektryczne.
Ręczne wózki paletowe - dlaczego?
Wybór ręcznych wózków paletowych jest naprawdę łatwy, a szeroki wybór różnorodnych modeli daje możliwość odpowiedniego dopasowania wózków paletowych do własnych potrzeb. Najczęściej poza magazynami napotkamy wózek do beczek oraz wózek schodowy, których używa się przy małych dostawach dla lokali gastronomicznych i dostarczeniach kurierskich. W magazynach z branży motoryzacyjnej oraz w warsztatach najczęściej używane będą sztaplarki i żuraw warsztatowy ze względu na duże ciężary i konieczność ich podnoszenia. Z kolei na zapleczach i wielkopowierzchniowych magazynach sprawdzać się będą wózki platformowe oraz paleciaki.
Specyfikacja wózków magazynowych
Wózek paleciak to najpopularniejszy rodzaj wózka magazynowego. Standardowy paleciak ma długość wideł od 800 do 2 000 mm. Maksymalny udźwig wózków paletowych ręcznych wynosi najczęściej do 3,5 tony - przy modelach dużych o długich widłach. Popularne, małe wózki mają w większości udźwig około 1 000 kg i krótkie widły. Najpopularniejszy model paleciaka z wagą to ten o długości wideł 1150 mm. Są one dedykowane do użytku w większości magazynów i hal produkcyjnych, gdzie świetnie spełniają swoje zadanie. W przypadku hal wielkopowierzchniowych oraz branż, w których występują towary wielkogabarytowe polecane są raczej wózki o długich widłach. Dzięki temu mogą one pomieścić na przykład niestandaryzowane palety towarowe, palety meblowe, blachy i elementy wyposażenia budowlanego. Waga do palet jest przydatna nie tylko na magazynie, ale także na budowach czy w branży spożywczej. Pomaga określić ciężar załadunku, co często chroni przed uszkodzeniami wózków magazynowych. Szczególnie pomocne jest to, gdy wózek nie ma systemu blokady udźwigu w przypadku wózków podnośnikowych. To całkiem inna kategoria wózków, które ułatwiają podnoszenie ciężarów i dużych ładunków na wysokości. Zwykłe wózki ręczne mogą osiągnąć jedynie około 20 cm wysokości. Natomiast podnośniki nożycowe są w stanie unieść duży załadunek na kilka metrów wzwyż. Podnośnik nożycowy wyposażony w jedną parę dźwigników nożycowych może unosić 1 000 kg na wysokość od 0,6 do prawie dwóch metrów. Z kolei modele wielonożycowe (dwu-, trzy- i więcej) mogą mieć wysięg nawet do 4,5 metra wysokości oraz udźwig maksymalny do 8 000 kg. Są stosowane najczęściej na budowie czy w branży mechanicznej i produkcyjnej.