Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza 14 lutego, na godz. 18.00 na wernisaż trzech wystaw. Z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej swoje najnowsze obrazy i grafiki zaprezentuje Marek Wawro. Widzowie poznają także fotografie Marka Czarneckiego oraz obiekty z papieru Agnieszki Andruszkiewicz.  


GALERIA GÓRNA
Marek Wawro – „Obieg – Konteksty / Circulation – Contexts” – malarstwo


Na wystawie widzowie zobaczą prace z ostatniego, pięcioletniego okresu pracy twórczej jednego z najbardziej znanych kieleckich malarzy. Są wśród nich obrazy tworzone w różnych technikach, także z wykorzystaniem fotografii, oraz grafiki cyfrowe. „Krąg zainteresowań twórczych artysty od początku jego twórczości jest taki sam: ludzka egzystencja, rozpięta pomiędzy fizycznością i duchowością, i przeżywana we własnym, jednostkowym wymiarze, przestrzeń funkcjonowania człowieka w domu, rodzinie, społeczeństwie – i we wszechświecie, własne doznania i emocje z tym związane, ludzka podległość przemijaniu i rozkładowi materii – i jednoczesne jego istnienie i spełnianie się w ponadczasowym świecie idei” – pisze we wstępie do katalogu wystawy jej kurator, a jednocześnie dyrektor BWA Stanisława Zacharko-Łagowska.
„Pełnia różnorodności prac dowodzi ciągle znakomitej kondycji twórczej Marka Wawro. Określa także artystyczną jakość i wysoki poziom jego sztuki. Obecna wystawa jest godnym i ważnym akcentem na 40-lecie twórczości tego znakomitego artysty. Tylko akcentem, bo sadząc po liczbie nowych motywów i form, na podsumowanie jest jeszcze o wiele za wcześnie…” – podkreśla dyrektor.
Marek Wawro urodził się w 1953 r. w Busku-Zdroju, mieszka w Kielcach. Uprawia malarstwo, grafikę warsztatową, rysunek i art video. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2000, 2005 i 2007.

W latach 1980-2019 brał udział w 61 wystawach zbiorowych, w tym 27 razy w Interdyscyplinarnym Konkursie Plastyki Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie”, w którym zdobył 21 nagród, w tym cztery razy otrzymał Grand Prix. Dwukrotnie był laureatem Nagrody Miasta Kielce za twórczość artystyczną. Zrealizował 46 wystaw indywidualnych.

GALERIA DOLNA
Marek Czarnecki – „Nasz (nie) bezpieczny świat” – fotografia


Wystawa „Nasz (nie) bezpieczny świat” jest połączeniem dwóch autorskich projektów artysty fotografika Marka Czarneckiego. Pierwszy z projektów „Nasz Bezpieczny Świat” to wypowiedź artysty wykorzystująca słowo i obraz fotograficzny do dialogu prowadzonego ze współczesnym społeczeństwem. Artysta daje impuls do stawiania pytań o granice naszych swobód, praw i wolności osobistych w celu zabezpieczenia „wolności” życia w naszym systemie społeczno-kulturowym. Drugi z projektów „Nasz Niebezpieczny Świat” jest kontynuacją wcześniejszego i skupia się na zagrożeniach wynikających z użytkowania i stosowania bezzałogowych statków powietrznych, które są wykorzystywane do wielu zadań cywilnych i wojskowych służących do kontroli przemian cywilizacyjnych i działań społecznych.
Zdjęcia z projektu „Nasz Bezpieczny Świat” zdobyły trzy statuetki brytyjskiego Oskara, w tym również Diamentowego Oskara, zostały również wielokrotnie nagradzane medalami i wyróżnieniami. Album z projektu zdobył wyróżnienie na MIFA (Moscow International Foto Awards) w kategorii „Book Fine Art”.

Marek Czarnecki – artysta fotografik, doktor sztuki filmowej w dziedzinie fotografii. Nagradzany na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Ośmiokrotny laureat brytyjskiej statuetki OSKARA. Zdobywca około dwustu medali i nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Należy do elitarnych organizacji i towarzystw międzynarodowych skupiających wybitnych twórców z całego świata. Znajduje się w czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramicznych na świecie.

GALERIA MAŁA
Agnieszka Andruszkiewicz – „Forma papieru prowadzi mnie...” – obiekty z papieru


Na wystawie zobaczymy zarówno płaskie, jak i trójwymiarowe prace artystki. „Wchodzę w relację z różnymi rodzajami papieru i szukam form jego wypowiedzi. Pracuję między innymi z bibułką tytoniową, papierem parafinowanym, papierem szarym niebielonym, wytwarzam również samodzielnie papier czerpany barwiony w masie i z niego tworzę nowe jakości.  (…) Papier stał się narzędziem wypowiedzi, śladem świata niematerialnego w świecie materialnym” – pisze artystka.

Agnieszka Andruszkiewicz – artystka i projektantka urodzona w Głownie, obecnie mieszka i tworzy w Łodzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi i Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej (magister inżynier). W 2017 roku obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w dyscyplinie sztuki projektowe. Obecnie prowadzi autorskie zajęcia na Akademii Sztuki w Szczecinie w laboratorium technologii papieru i opakowań.

Wystawy potrwają do 6 marca.

Lutowe wystawy BWA