Rozpoczął się trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Od poniedziałku, 18 maja można już skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji czy kawiarni. - Bardzo się cieszę. Ruszyliśmy właśnie z ogródkami, także czekamy teraz na klientów - mówi Michał Kułaga, właściciel restauracji na Rynku.


Jednym  z pierwszych gości był dziś kielczanin - Marcin Rewucki. -  Ja  się nie mogłem doczekać. Przed epidemią bardzo często to miejsce odwiedzałem. To, że otwarto ogródki i restauracje, to już jest bardzo duży postęp - informuje Marcin Rewucki klient restauracji.


Warunkiem otwarcia lokali jest przestrzeganie ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo. To m.in. limit osób w danym lokalu, dezynfekcja, odległość pomiędzy stolikami, dystans między gośćmi, noszenie maseczek i rękawiczek. - Jest sporo do zrobienia, ale ważne, że nareszcie zaczynamy pracować - mówią restauratorzy.


Z pomocą przychodzi Miasto. Jak już mówiliśmy, w związku z trudną sytuacją prezydent Kielc wystąpił z propozycją 99% obniżki opłaty za ustawienie ogródka letniego - do grosza za metr kwadratowy dziennie. Radni uchwałę przegłosowali. - Bardzo się cieszymy, że prezydent podjął taką decyzję. Na pewno dużo nam to poprawi sytuacje finansową, bo jest teraz naprawdę ciężko-  podkreśla Michał Kułaga kielecki restaurator.


- Z sygnałów, które docierają od restauratorów czy też przedsiębiorców z tej branży, którzy dotychczas nie prowadzili ogródków zewnętrznych, wynika, że są zainteresowani takimi rozwiązaniami - informuje Bogdan Wenta. - Nie chcemy koncentrować  się tylko na centrum miasta, ale zwrócić także uwagę na te lokale, które są oddalone - podkreśla  prezydent Kielc.


Z szansy na tańsze poprowadzenie ogródka chce skorzystać m.in. Grzegorz Romański, właściciel popularnej restauracji przy ul. Paderewskiego. kielecki restaurator - Do tej pory nie wystawialiśmy ogródka letniego, natomiast w takiej sytuacji złożyłem już wniosek do Miejskiego Zarządu Dróg o wstępną analizę i wiem, że będziemy mogli najprawdopodobniej wystawić taki ogródek. Będą w nim 3 stoliki. Zawsze to coś - mówi Grzegorz Romański.


W Urzędzie Miasta Kielce został powołany specjalny zespół, który ma pracować nad wprowadzeniem konkretnych zmian, na kolejne lata, tak, żeby liczba ogródków letnich została zwiększona w całym mieście. Uchwała przyznająca 99% obniżki opłaty za ustawienie ogródka letniego wejdzie w życie w pierwszych dniach czerwca i będzie obowiązywała do końca października.

Otwarte restauracje w centrum