Nowy Dworzec Autobusowy będzie też centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Czas tu spędzany przez podróżnych na pewno umili też pobyt w Mediatece - Poczytalni na dVoRcu, która jest filią Miejskiej Biblioteki publicznej w Kielcach, która jest najnowocześniejszym projektem bibliotecznym w regionie.

 

Mediateka rozpocznie działalność od września, a otwarciu będą towarzyszyć interesujące wydarzenia.

 

Imprezy inaugurujące działalność Poczytalni na dVoRcu odbędą się 4-5 września. Zaplanowano: wystawę prac światowej klasy ilustratora Marcina Piwowarskiego, spotkanie z „księciem komedii kryminalnej” Alkiem Rogozińskim, grę miejską „Podróż za jedną książkę”, Akademię Przyszłości Wirtualnej Rzeczywistości oraz flash mob połączony z akcją Narodowe Czytanie 2020.

 

- Poczytalnia na dVoRcu będzie miejscem dla każdego, kto zechce spędzać czas w Strefie VR, zagrać na konsolach do gier, śledzić rozgrywki e-sportu, przenieść się do świata w wymiarze 3D (np. zwiedzić muzeum lub stację kosmiczną), obejrzeć filmy, spędzić czas przy grach planszowych, skorzystać z audiobooków, książek w tradycyjnej formie i czasopism, wziąć udział w interesujących wydarzeniach kulturalnych i twórczych projektach - podkreśla Anna Żmudzińksa, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

 

Celem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach jest stworzenie przyjaznej dla czytelników przestrzeni wymiany myśli i poglądów, gdzie mogliby realizować ważne dla nich projekty oraz pogłębiać swoje pasje i zainteresowania. Na antresoli planowane są wystawy prac świętokrzyskich twórców, odbywać się będą prezentacje regionalnych perełek kultury i turystyki. Mieszkańcy Kielc, turyści i podróżni będą mogli skorzystać z wielu publikacji, które podarowały ROT-y z różnych stron Polski oraz gminy regionu świętokrzyskiego.

 

Program wydarzenia:

 

4 września 2020 r. o godz. 18:00 - wystawa prac Marcina Piwowarskiego, ilustratora o zwariowanych pomysłach i ogromnej wyobraźni, współpracującego z czołówką polskich i zagranicznych wydawnictw. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ Marty Karuzel oraz Mai i Gabrysi Chrząszcz. Przygotowanie muzyczne Emilia Ogonowska-Jaroń. Ekspozycję będzie można oglądać do 11 września. Udział w spotkaniu za okazaniem zaproszenia.

 

5 września 2020 r., godz. 11:00 - będzie można wyruszyć na akcję poszukiwania książek w przestrzeni Centrum Komunikacyjnego. Dla najwytrwalszych uczestników gry miejskiej „Podróż za jedną książkę” przewidziano nagrody.

O tej samej godzinie odbędą się warsztaty z wykorzystaniem niespotykanych możliwości gogli VR: spacery po chińskim murze, wizyta w wirtualnym laboratorium, zwiedzanie stacji kosmicznej i in.

 

5 września 2020 r., godz. 16:00 - odbędzie się flash mob - akcja wspólnego czytania fragmentów "Balladyny" Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania 2020.

 

5 września 2020 r., godz. 17:00 – na miłośników komedii kryminalnych będzie czekał Alek Rogoziński. Jego książki wielokrotnie zdobywały nagrody w plebiscycie "Zbrodnia z przymrużeniem oka", a on sam nazywany jest "księciem komedii kryminalnej". W Mediatece pojawi się z promocją powieści "Teściowe muszą zniknąć". Podczas spotkania będzie można zakupić książki z dedykacją pisarza. Aby wziąć udział w spotkaniu należy okazać wejściówkę (do odebrania w Mediatece od 1 września) oraz przynieść przynajmniej 1 książkę, włączając się tym samym w akcję Bookcrossingu.

 

Wszystko na to wskazuje, że powstaje nowe niezwykłe miejsce na mapie Kielc, w którym nie będzie czasu na nudę. Już dziś zapraszamy.

 

Poczytalna na dVoRcu