Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Rozpoczęcie treningów na siłowni to poważna decyzja, która niemal zawsze przyniesie pozytywne skutki. Jednak, aby nasze starania i wysiłek nie poszły na marne, warto wiedzieć, jak rozpocząć treningi. Większość planów treningowych jest opartych na systemie SPLIT lub FBW. Dla kogo lepiej wybrać SPLIT, a dla kogo FBW? Jaką rolę w budowaniu formy gra zdrowia dieta? Odpowiadamy!

trening na siłowni

Kto powinien wybrać SPLIT, a kto FBW?

SPLIT to rodzaj treningu, który polega na trenowaniu określonej grupy lub maksymalnie 2–3 grup mięśniowych na jednej jednostce treningowej. FBW jest natomiast treningiem ogólnorozwojowym, polegającym na stymulowaniu wszystkich grup mięśniowych na każdej oddzielnej jednostce treningowej. Bardzo często ludzie błędnie interpretują założenia obu rodzajów treningu, przez co powstają spore niejasności dotyczące wyboru odpowiedniego z nich. Wybór metody treningowej zależy od wielu czynników i nie ma tak naprawdę jednego sposobu, aby określić, jak powinniśmy trenować. Tak czy inaczej, osoby początkujące lub osoby trenujące wcześniej, które miały długą przerwę od treningów, powinny zawsze rozpoczynać swoją przygodę od treningów ogólnorozwojowych. Dzięki temu będą mogły stopniowo przyzwyczajać swój organizm do coraz większego wysiłku i maksymalnie wykorzystać swój potencjał. Treningi FBW zazwyczaj opierają się na ćwiczeniach wielostawowych. Rozpoczynając swoją przygodę z siłownią od takich ćwiczeń, możemy wzmocnić cały aparat ruchu – mięśnie, stawy, ścięgna i więzadła.

Kiedy przejść na trening dzielony?

Z czasem jednak wykonywanie ćwiczeń w planie FBW może się okazać niewystarczające dla optymalnego progresu. Jeśli cały czas czerpiemy korzyści z treningu ogólnorozwojowego, nasze siła i masa mięśniowa rosną i stale czujemy satysfakcję z wykonywanych treningów, nie musimy przechodzić na plan treningowy SPLIT. Natomiast jeśli czujemy znużenie treningiem FBW i nie widzimy efektów jak na początku, możemy zmienić swój plan treningowy na trening dzielony. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z treningami, czy ćwiczymy już od dłuższego czasu, musimy pamiętać o tym, że na naszą formę wpływa wiele różnych czynników (sen, dieta, odpowiednie rozłożenie treningu i regeneracja). Często największym problemem dla początkujących jest utrzymanie diety. Rozwiązanie tego problemu nie jest jednak trudne – możemy np. skorzystać z oferty, jaką jest catering dietetyczny Kielce. Przechodząc na trening dzielony, musimy mieć świadomość, że każdy pojedynczy trening będzie wymagał większej ilości ćwiczeń na partie mięśniowe, które zamierzamy zaangażować na konkretnym treningu.