Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Od piątku do niedzieli entuzjaści nauki, kosmosu i wysokich technologii mogli uczestniczyć w najbardziej inspirującym wydarzeniu robotyczno-kosmicznym tego roku.

 

Finał szóstej edycji zawodów łazików marsjańskich ERC Space and Robotics Event odbył się w niedzielę 13 września na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. 

 

Zwycięzcy tegorocznej edycji to drużyny: ERIG e.V. Germany, RoverOva Czech Republic oraz ex aequo DJS Antariksh India i Robocol Colombia.


Ze względu na wyjątkową formułę zawodów przyznane medale i statuetki nie mogły zostać wręczone zawodnikom, ale odbyło się uroczyste odczytanie wyników.


W wydarzeniu udział wzięła Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc, które były Miastem Gospodarzem zawodów.

 

W związku z pandemią zawody organizowane były w nowej hybrydowej formule. Część programu ERC była realizowana na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, a wybrane aktywności oraz streaming live z zawodów transmitowane na stronie internetowej wydarzenia: www.roverchallenge.eu. 

 

W sumie do zawodów zakwalifikowało się blisko 30 zespołów z 14 krajów świata. Wśród nich zarówno debiutanci z Peru czy Rosji jak i zawodnicy, którzy w konkursie ERC brali udział od lat.

 

Drużyna Politechniki Świętokrzyskiej IMPULS, wycofała się z mistrzostw łazików marsjańskich z powodu koronawirusa. Dwaj członkowie zespołu zostali objęci kwarantanną. Kielecka drużyna dwukrotnie wygrywała zawody, a w kilku edycjach była w ścisłej czołówce.