Wywóz ścieków z typowego szamba to spore koszty, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczalni przydomowych, które pozwalają na spore oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Warto zauważyć, że tego typu inwestycja potrafi się zwrócić nawet w ciągu 5 lat od momentu montażu. Na rynku działa wiele firm świadczących usługi obejmujące montaż przydomowych oczyszczalni ścieków. Dobrym przykładem jest firma Frukko, która ma w swojej ofercie wysokiej klasy urządzenia. Dokonując wyboru odpowiedniej oczyszczalni możemy stanąć przed wyborem – zakupić osadnik jedno czy może dwukomorowy? Jaka jest między nimi różnica? Ten artykuł postara się przybliżyć tę kwestię.

Osadnik gnilny jednokomorowy i zasada jego działania

Kluczową kwestią w przypadku osadnika jednokomorowego gnilnego jest jego wielkość. To właśnie w nim zachodzi pierwszy etap procesu związanego z oczyszczaniem ścieków. Należy przy wyborze wielkości takiego osadnika przeliczaną według zużycia wody 150 l na osobę na dzień co np: na 4 osobową rodzinę adja 150x4x3 (trzydobowe przetrzymanie ścieku) = 1800 litrów czyli osadnik powinien mieć 2000 litrów. W osadniku jednokomorowych podczyszczalnie zachodzi w całej komorze, gdzie dodawane bakterie czyszczą ściek. Zachodzi w nim proces sedymentacji a podczyszczony ściek przepływa przez specjalny filtr do systemu rozsączania gdzie zachodzi doczyszczanie tlenowe.

Osadnik gnilny dwukomorowy i jego zalety

Osadnik gnilny dwukomorowy działa na podobnej zasadzie co jednokomorowy, ale jego zaletą jest to, że po oddzieleniu ścieku grubego od wodnistego, ten drugi przepływa do drugiej komory, gdzie następuje dalsze oczyszczanie. Warto zauważyć, że osadniki gnilne dwukomorowe są skonstruowane w ten sposób, że są podzielone 50/50. Druga komora jest wyposażona w filtr. Osadniki dwukomorowe mają dużą przewagę na osadnikami jednokomorowymi, dzięki podziałowi na komory żywotność systemu może być dłuższa ponieważ mniej zanieczyszczeń trafia na filtr.

Osadnik gnilny jedno czy dwukomorowy?