Przed nami XXI edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się od 28 do 30 września 2020 roku.
Szeroka oferta produktów sakralnych, niezwykła atmosfera i religijno-duchowy charakter spotkania, to kilka z elementów, które czynią święto branży sakralnej w Targach Kielce wyjątkowym. Już ponad 120 firm zadeklarowało swój udział w tegorocznej edycji targów SACROEXPO.
Sztuka sakralna i dewocjonalia
W trakcie wystawy będzie można zapoznać się z trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Na stoiskach pojawią się szaty i naczynia liturgiczne, a także pełna oferta wydawnictw religijnych. Nie zabraknie brewiarzy, wspaniale ilustrowanych wydań Pisma Świętego i najnowszych pozycji najbardziej popularnych wydawnictw katolickich. Jak co roku, pojawi się możliwość osobistego spotkania z autorami.
Przed trzy dni trwania Sacroexpo, ekspozycja będzie otwarta dla publiczności.
Kultura w czasach pandemii
Wystawie Sacroexpo towarzyszyć będą szkolenia, konkursy dla zwiedzających osób konsekrowanych oraz różnego rodzaju konferencje.
Jedna z nich zostanie poświęcona różnym wymiarom kultury w czasach pandemii – kulturze-sztuce, kulturze osobistej i kulturze organizacji. Panel dyskusyjny odbędzie się 28 września o godzinie 16:00.
Zjawisko epidemii, którego skalę zwykło mierzyć się – obok liczby ofiar – politycznymi napięciami, gospodarczym deficytem czy społecznymi protestami, wpływa także na szereg innych dziedzin ludzkiego życia.
Obszarem, który w znacznym stopniu doświadcza wszystkich następstw trwającego kryzysu – pozytywnych i negatywnych – jest kultura. Wyzwania, w obliczu których postawiło ją zjawisko pandemii COVID-19, wydają się być tyleż niepokojące, co niezwykle interesujące dla dalszego jej rozwoju. Skutki tego można dostrzec w dziedzinie sztuki i nowatorskiego jej prezentowania za pośrednictwem nowych mediów.
Przestrzenią szczególnie podatną na wpływ powyższych procesów okazała się kultura osobista, odpowiadająca za relacje międzyludzkie. I wreszcie organizacje, których rola w czasie kryzysu wydaje się być szczególnie ważna – rola państwa, szkoły, zakładu pracy czy Kościoła.
W dyskusji udział wezmą:
• Bożena Szczypiór, wiceprezydent Miasta Kielce
• Krzysztof Gąsior, kierownik Katedry Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
• Bogna Kietlińska, pracownik Katedry Metod Badania Kultury Uniwersytetu Warszawskiego
• Ewa Lubacz, aktorka kieleckiego Teatru Lalki i Aktora «Kubuś»
• Jan Oleszko SAC, wicerektor kościoła św. Karola Boromeusza na Karczówce (Kielce)
Moderator: ks. Rafał Dudała, Centrum Duszpasterskie
Organizatorzy:
• Centrum Duszpasterskie WESOŁA54
• Targi Kielce
• Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej o/Kielce
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://bit.ly/3mMDx95








