Szlakiem Turula, podróże Dunajem i „Drewniany Książę” - to część wydarzeń Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

 

- Pomimo pandemii i obowiązującego reżimu sanitarnego udało nam się zaplanować ciekawe wydarzenia o charakterze międzynarodowym, które w atrakcyjny i bezpieczny sposób przybliżą kielczanom nie tylko historię, ale i współczesne Węgry - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

 

I tak od 23 marca (od godziny 15.00) w Sali Promocji Miasta Centrum Komunikacyjnego w Kielcach dostępna będzie dla zwiedzających wystawa „Mosty, czasy, Budapeszt”. Wystawa opowiada o dziejach Budapesztu  i Węgier widzianych właśnie z perspektywy rzeki i mostów łączących jej dwa brzegi. Ekspozycja prezentowana była dotychczas na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji, we Włoszech i w Rumunii. Wystawa będzie dostępna bezpłatnie do 20 kwietnia.

 

Tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach (filia nr 9) o godz. 16.00 zaprasza na wydarzenie online „Szlakiem Turula - poznaj Węgry” dotyczące kraju Madziarów. Z prelekcjami wystąpią: dr hab. Gábor Lagzi - radca, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Marzena Madej - pilot wycieczek, przewodnik i znawca Węgier oraz gościa z Węgier - Abbas, absolwent węgierskiej uczelni. Będą skoczne Czardasze, węgierskie opowieści, anegdoty i zabawy z językiem Madziarów. Odbędzie się również wystawa pamiątek i zdjęć dotyczących Węgier, a całość uświetni występ artystyczny uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach oraz tancerzy Kieleckiego Teatry Tańca. Transmisja na fb Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

 

Ponadto, 23 marca uczniowie VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach oraz Jedlik Ányos Gimnázium w Budapeszt Csepel w ramach wirtualnego spotkania zaprezentują ciekawostki na temat swoich lokalnych ojczyzn.

 

W piątek 26 marca Kielecki Teatr Tańca o godz. 18.00 zaprasza na streaming on-line spektaklu tanecznego „Drewniany Książę” w choreografii Elżbiety Pańtak z muzyką węgierskiego kompozytora Béli Bartóka w wykonaniu artystów KTT. Link do transmisji dostępny będzie nieodpłatnie na stronie internetowej Kieleckiego Teatru Tańca www.ktt.pl). Wyjątkowe wykonanie tego spektaklu na deskach kieleckiego Teatru miało miejsce w marcu 2019 r. w ramach obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Na widowni zasiedli m.in. prezydenci Polski i Węgier.

 

Od poniedziałku 15 marca w Tarnowie można oglądać wystawę „Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku” (Wernisaż wystawy), która przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Kielcach. Ekspozycja  powstała z okazji międzypaństwowych obchodów „Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” w naszym mieście przed dwoma laty.

 

Na profilu fb Miasta Kielce odbywają się konkursy z pytaniami o tematyce węgierskiej, w których do zdobycia będą cenne nagrody ufundowane przez węgierskich partnerów.

 

Organizatorem obchodów jest Miasto Kielce przy współpracy z Konsulatem Generalnym Węgier w Krakowie i Instytutem Węgierskim w Warszawie. Wydarzenia koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Dzień Przyjaźni Polsko-Wegierskiej 2021 - logo
Dzień Przyjaźni Polsko-Wegierskiej 2021 - nagrody wegierskie

Pliki do pobrania

dzien_przyjazni_polsko_wegierskiej_2021_plakat.pdf dzien_przyjazni_polsko_wegierskiej_2021_plakat.pdf