dziecięce ręce

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. W tym roku z powodu pandemii obchody będą szczególne, nauka w szkołach odbywa się zdalnie i wiele wydarzeń przygotowano online. Mimo tych trudności Miasto Kielce organizuje szereg inicjatyw, które mają uświadamiać jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

 

Edukacja najmłodszych

 

W dniu 22 kwietnia do szkół podstawowych zostały przesłane materiały, które posłużą nauczycielom do poprowadzenia warsztatów o trudnych, ale jakże ważnych zagadnieniach w przystępny sposób. Treść przygotowanych materiałów będzie poświęcona ochronie powietrza oraz efektywności energetycznej. To dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu pedagogów, młode pokolenie ma szansę nie tylko odkryć fascynujący świat ekologii, energii elektrycznej, ale również rozwinąć naukowe myślenie i rozbudzać nowe, nieznane dotąd pasje.

 

Sadzimy drzewa

 

Z okazji Dnia Ziemi, 29 kwietnia na terenie Lasu Komunalnego poszadzone zostaną drzewa. W akcji sadzenia 200 młodych dębów bezszypułkowych i 50 modrzewi europejskich uczestniczyć będą dzieci. Odbędą się również warsztaty z zakresu ochrony zieleni, które poprowadzi pracownik Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

 

Łąki kwietne na osiedlach i budki dla jeżyków

 

Z okazji Dnia Ziemi w ramach współpracy ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce zainteresowanym administratorom i zarządcom przekaże m.in.:

  • budki lęgowe dla jerzyków do zawieszenia na wysokich budynkach/blokach,
  • mieszanki nasion roślin miododajnych lub kwiatów polnych do tworzenia łąk kwietnych na swoich terenach,
  • nasiona różnych roślin ozdobnych i zielarskich do wysiania w gazonach i pojemnikach osiedlowych.

 

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska nasiona otrzymał od Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców, a zostały pozyskane z upraw działkowych.

 

Wśród nasion roślin jednorocznych znajdą się m. in. nasiona różnych gatunków aksamitek, nagietków, szarłatów, słonecznika ozdobnego, z bylin zaś: jeżówek w kilku kolorach lilii, czosnków ozdobnych, rudbekii, gaillardii, nachyłka, dzielżana, rozwaru, liatrii, a z kolei wśród roślin leczniczych – dużo nasion rumianku, dziewanny, hyzopu i malwy lekarskiej.

 

Rośliny, które wyrosną z tych nasion i zakwitną będą stanowić dobre pożytki pszczele. Działkowcy przyczynią się do realizacji działań na rzecz bioróżnorodności w ramach programu, który został wprowadzony w ubiegłym roku i jest realizowany na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Kielcach.