Miasto Kielce, w ramach współpracy ze zwycięskim zespołem ostatniej edycji Hackathonu Idea Kielce, przedstawia pilotażową aplikację wykonaną przez Kamila Łazarskiego, Piotra Gołębia i Krzysztofa Usnarskiego o nazwie SEGREDU. Aplikacja ma na celu pomoc przy segregacji opakowań po różnych produktach. 


- Hackathon Idea Kielce pokazał, że przyszłość jest w rękach młodych i kreatywnych osób. Aplikacja SEGREDU, która wygrała w ostatniej edycji zorganizowanej na terenie Targów Kielce, jest świetnym pomysłem. Jej twórcy to tegoroczni maturzyści, którzy pomimo wielu obowiązków, przez ostatnie miesiące dopracowali swój pomysł, który będzie teraz służył mieszkańcom naszego miasta - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

 

 

Aplikacja SEGREDU przyjdzie z pomocą kielczanom, którzy zastanawiają się, gdzie wyrzucić np. karton po mleku, szczoteczkę do zębów, opakowanie po lodach czy fusy po kawie lub herbacie.

 

- Wystarczy zwykły telefon z aparatem. Po zeskanowaniu kodu z opakowania, aplikacja wskaże kolor pojemnika, do którego należy je wyrzucić. Jeżeli nie ma kodu kreskowego, istnieje możliwość wyszukiwania produktu za pomocą nazwy. W tej chwili jest wprowadzonych do bazy 11 tysięcy produktów - informuje Kamil Łazarski, jeden z twórców aplikacji SEGREDU.

 

Baza będzie budowana społecznie - jeżeli produktu nie ma w bazie aplikacji, to każdy może go w dowolnej chwili zgłosić.

 

- Ważnym elementem rozwoju aplikacji będą jej przyszli użytkownicy. Zwracamy się z ogromnym apelem do wszystkich, żeby dodawali produkty i zaznaczali ich kategorię. Oczywiście to nie będzie się działo bez kontroli, ponieważ pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta będą zatwierdzać i ewentualnie korygować dane wprowadzone do aplikacji - tłumaczy Agata Wojda, wiceprezydentka Kielc.

 

Dodatkowo w SEGREDU znajdziemy punkty zbiórki odpadów, czyli listy odbioru odpadów specjalnych. - W naszej aplikacji zawarte są wszystkie punkty odbioru baterii, sprzętu AGD czy też lista aptek, które przyjmują przeterminowane leki - podkreśla Kamil Łazarski.

 

W SEGREDU dostępne są także harmonogramy wywozu odpadów wraz z powiadomieniami dla użytkownika.

 

- Na chwilę obecną znajdują się w niej punkty adresowe dotyczące domów jednorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych. Potrzebujemy czasu, żeby wprowadzić do niej punkty adresowe będące w zasobie kieleckich spółdzielni mieszkaniowych - dodaje Agata Wojda.

 

Aplikacja jest dostępna w sklepie Google Play i na razie tylko dla telefonów z systemem Android, w planach jest oczywiście rozszerzenie jej na iOS.

 

Przygotowanie aplikacji trwało rok. Twórcy SEGREDU przez cały ten czas współpracowali z biurem Smart City kieleckiego ratusza, brali także udział w szkoleniach.

 

- Chcielibyśmy, aby Hackathon na dłużej zagościł w życiu Miasta Kielce. Zależy nam też na pokazaniu młodym ludziom, że nie jest to tyko jednorazowe wydarzenie, ale że dzięki niemu może powstać coś więcej w przyszłości, tak jak przy tej współpracy, której efekty dziś prezentujemy - podkreśla Anna Dwurnik z biura ds. inteligentnego zarządzania zrównoważonym rozwojem - Smart City.

 

- Praca nad aplikacją pokazała nam, że warto uczestniczyć w życiu społecznym i warto działać na rzecz mieszkańców. Przede wszystkim nauczyliśmy się wielu nowych umiejętności, np. jak zarządzać czasem - przyznaje Kamil Łazarski.

 

 

Lista funkcjonalności aplikacji SEGREDU:
1.    Skanowanie kodów kreskowych produktów - by wyszukać, do którego kosza należy wyrzucić dany odpad, możemy zeskanować kod kreskowy na opakowaniu.
2.    Szukanie za pomocą nazwy - jeśli jakiś produkt nie posiada kodu kreskowego, możemy wpisać jego nazwę.
3.    Wyświetlanie do jakiego pojemnika należy wyrzucić dany odpad - po zeskanowaniu lub wyszukaniu ukaże nam się kolor kosza, do którego powinniśmy wyrzucić odpad.
4.    Tworzenie listy "ulubionych" produktów - możliwość stworzenia listy kłopotliwych odpadów, jeśli dodamy jakiś produkt do tej listy, nie musimy wyszukiwać go następnym razem, a jest on widoczny w specjalnej zakładce.
5.    Harmonogram wywozu śmieci - kalendarz zawierający aktualny harmonogram wywozu odpadów dla wybranej lokalizacji.
6.    Punkty zbiórki odpadów - lista punktów odbioru odpadów specjalnych, wraz z możliwością nawigowania do wybranej lokalizacji.
7.    Sugerowanie dodania produktów, jeśli jakiegoś nie ma - użytkownik może wypełnić krótki formularz, który umożliwi dodanie produktu do bazy.
8.    Sugerowanie edycji produktu w przypadku zauważenia błędu w nazwie, kodzie lub przypisaniu do nieodpowiedniego kosza - szybka możliwość przesłania uwag co do błędu.
9.    Powiadomienia przypominające o wystawieniu śmieci dzień przed ich wywozem - powiadomienie na ekranie twojego smartfona, by wystawić następnego dnia pojemnik z odpowiednimi odpadami.
 

twórcy aplikacji na konferencji