Badanie alkomatem. Kiedy warto wykonać?

Alkomat jest coraz chętniej wykorzystywanym urządzeniem również do użytku osobistego. Posiadanie urządzenia sprawdzającego trzeźwość zawsze pod ręką, jest niezwykle przydatne i pozwala uniknąć wielu kłopotów. Kiedy warto wykonać badanie alkomatem i o czym pamiętać, korzystając z niego?

Kiedy wykonać badanie alkomatem?

Badanie alkomatem warto wykonać zawsze wtedy, gdy wiemy, że musimy być trzeźwi, a nie jesteśmy pewni, że tak jest. Może to dotyczyć wypitego do obiadu wina, wieczornego piwa, czy imprezy z poprzedniego dnia. Jeśli musimy pójść do pracy lub prowadzić auto, to lepiej najpierw sprawdzić, czy na pewno możemy to zrobić. Wykonanie badania alkomatem jest niezwykle szybkie i proste, a pozwala uniknąć wielu problemów: utrata pracy, wysoki mandat, utrata prawo jazdy, czy w najgorszym razie doprowadzenie do kolizji lub wypadku.

Czy alkomat może zafałszować wynik?

Alkomat pokazuje wyniki z dość dużą dokładnością, która jest wystarczająca, aby stwierdzić, czy jazda autem lub pójście do pracy jest możliwe. Jednak są sytuacje, w których może dojść do zafałszowania wyników, co może być problematyczne w przypadku kontroli policji, która posiada alkomat policyjny. Nieprawidłowy wynik może wyjść po spożyciu produktów zawierających niewielkie ilości alkoholu np. cukierki. W takiej sytuacji najlepiej poinformować o tym policjantów i poprosić o wykonanie powtórnego testu po 15 minutach. Po tym czasie wynik powinien być już prawidłowy. Tak więc wystarczy zachować spokój i nie panikować, gdy alkomat wskazuje na spożywanie alkoholu, nawet gdy wiemy, że nic nie piliśmy.

Kalibracja urządzenia

Rzetelne wyniki to podstawa, aby kupowanie alkomatu miało sens, a prawidłowe działanie urządzenia zapewnia regularna kalibracja. Proces ten polega na zoptymalizowaniu oprogramowania tak, aby wskazywane wartości były prawidłowe, działanie serwisantów opiera się na wykonaniu szeregu symulacji i testów, które umożliwiają odpowiednie skalibrowanie alkomatu. Kalibrację należy przeprowadzać zgodnie ze wskazaniami producenta w instrukcji obsługi. Zazwyczaj powinno się to robić co 6 lub 12 miesięcy oraz za każdym razem, gdy na wyświetlaczu pojawi się napis „CAL”. Alkomat może również wymagać kalibracji o przeprowadzeniu określonej liczby testów, ale w przypadku urządzeń wykorzystywanych do celów prywatnych, zazwyczaj do tego nie dochodzi, gdyż ilość badań zazwyczaj wynosi 200, 500 lub nawet 1000.