Inwestycja w energooszczędny dom - montaż paneli fotowoltaicznych

Budowa domu to potężne koszty. Dodatkowy problem pojawia się wtedy, gdy musimy wykładać do miesiąc pieniądze na jego utrzymanie. Aby kwoty eksploatacji były możliwie najmniej dokuczliwe przede wszystkim warto określić własne potrzeby i wybrać taki projekt, który jest możliwy do realizacji w posiadanym przez nas budżecie. Dodatkowo warto zwracać uwagę na poszczególne elementy układanki – izolacji fundamentów, poprzez rodzaj bloczków, izolację ścian i dachu, stolarkę, system grzewczy. W bardzo dużym stopniu na ekologiczność domu wpływa fotowoltaika, która w ciągu ostatnich lat cieszy się po prostu stale rosnącą popularnością.

Budowa domu to jedno z najdroższych i nie da się ukryć, że jedno z najbardziej kosztownych inwestycji, które przychodzi nam realizować w ciągu swojego życia. Każda osoba, która buduje dom, a następnie zajmuje się jego aranżacją bacznie spogląda na koszty, stara się trzymać budżet w ryzach, kupować materiały, które są bardzo dobrej jakości, praktyczne, nowoczesne, ekologiczne, zmniejszające chociażby zużycie energii.

Choć początkowo koszty budowy domu pasywnego czy energooszczędnego mogą się wydawać dla nas duże, to w dłuższej perspektywie czasu zauważymy, że koszty ogólne związane z utrzymaniem domu będą niższe. Obniżmy po pierwsze rachunki za prąd, dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych, ale również dzięki odpowiedniej stolarce, rekuperacji i izolacji koszty ogrzewania, które z punktu widzenia domowników są bardzo duże. O panelach fotowoltaicznych, które w Polsce cieszą się stale rosnącą popularnością można poczytać na stronie https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-swietokrzyskie/

Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne?

Każdy, kto rozważa montaż paneli fotowoltaicznych zastanawia się na pewno nad tym, jakie korzyści i realne efekty osiągnie. W teorii panele fotowoltaiczne pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków za prąd. Osiągniemy więc sytuację, w której będziemy płacić wyłącznie opłaty podstawowe, związane z utrzymaniem infrastruktury. Dodatkowo uniezależnimy się od publicznego dostawcy, samowystarczalność energetyczna jest również niezwykle ważna. Ile prądu może pozyskać ze słońca? Aby odpowiedzieć na to pytanie pamiętajmy o:

  • dobraniu odpowiednich paneli,
  • mocy i wydajności paneli,
  • odpowiednim montażu,
  • zapewnieniu maksymalnego nasłonecznienia,
  • prawidłowej konserwacji paneli.

Jeżeli przyjmiemy, że uśrednione nasłonecznienie w Polsce, z 1 kWp paneli fotowoltaicznych można wyprodukować ok. 950 kWh energii elektrycznej rocznie. Możemy przyjąć, że instalacja składająca się z 15 paneli po 300 Wp każdy ma łączną moc 4,5 kWp. Po pewnym czasie przełoży się to na ok. 4275 kWh odnawialnej energii elektrycznej w ciągu roku. Dziennie jeden panel fotowoltaiczny (300 Wp) może wyprodukować zatem mniej więcej około 0,78 kWh energii. Więcej o tym na stronie https://hymon.pl/

Dom energooszczędny – co daje fotowoltaika?

Jeżeli chcemy, aby nasz dom był pasywny albo energooszczędny, jak najbardziej powinniśmy zainwestować w dobrej jakości, wydajne, trwałe, odporne na uszkodzenia panele fotowoltaiczne, a przede wszystkim podjąć współpracę z firmą, która może pochwalić się wieloma udanymi realizacjami.

Pamiętajmy, że nie ma dwóch takich samych obiektów budowlanych. Każdy dom ma inny metraż, inny rozkład pomieszczeń, cechuje się innymi zapotrzebowaniem na energię elektryczną, może posiadać różny stopień izolacji czy różną stolarkę. Od tego wiele zależy. W jednym domu możemy mieć do czynienia z kotłem gazowym lub na pellet i podstawowymi sprzętami, w innym zaś z panelami na podczerwień lub klimatyzacją, która jest głównym źródłem ciepła. Do każdego budynku trzeba zatem podejść indywidualnie i odpowiednio dobrać ilość paneli, ich rodzaj, moc, sposób montażu. Dlatego korzystanie z pomocy doświadczonej firmy jest tak ważne. Można o tym poczytać wchodząc na stronę https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Im bardziej przyłożymy się do prawidłowego montażu, tym bardziej możemy być pewni tego, że instalacja przez wiele lat będzie funkcjonowała na najwyższych obrotach, zapewniając nam prawie darmowy prąd. Warto także zwrócić uwagę na to, że prąd elektryczny może być wykorzystywany również do zasilania podstawowych systemów grzewczych, a także klimatyzacji, która jest niezwykle przydatna i mocno wykorzystywana latem.