UM Kielce: Zakręcony finał Wiatraczka”
500 młodych artystów na scenie, 53 Złote, Srebrne i Brązowe Jodły oraz 31 wyróżnień - tak w liczbach można podsumować Koncert Galowy Laureatów 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
W wydarzeniu w Amfiteatrze Kadzielnia wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, świętokrzyscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz Związku Harcerstwa Polskiego i instytucji kultury. Kielce reprezentowali prezydent Kielc Bogdan Wenta, zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, dyr. Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Sławomir Stachura oraz z-ca dyr. Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Grzegorz Sowiński.
48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej rozpoczął się 8 lipca. W tym czasie prawie 300 młodych artystów z całej Polski brało udział w warsztatach i przeglądach konkursowych.
- W tym roku wręczyliśmy 53 Jodły i 31 wyróżnień. Przyznaliśmy również trzy zielone Jodły Wychowawcze, które są podziękowaniem za braterskość, pozytywność oraz ponadprzeciętne zaangażowanie w życie Festiwalu i Przechodnią Nagrodę Specjalną im. Zbigniewa Skrzeczki. To pokazuje jak dużo utalentowanych osób do nas przyjechało mówi Agnieszka Stochmal, rzecznik prasowy Wiatraczka”.
Jodły to tradycyjne festiwalowe statuetki, które przyznawane są jako nagrody w odbywających się na Festiwalu kategoriach. W tym roku odbyło się 20 kategorii, m.in. solistów, zespołów wokalnych, rewii tanecznej, tańca współczesnego i wiele innych.
W pierwszej części Koncertu Galowego Laureatów w bloku Gospodarze Gościom” wystąpili świętokrzyscy artyści. Następnie zaprezentowali się wokaliści i tancerze z różnych zakątków Polski.
- Tutaj ładujemy akumulatory, uwielbiamy Kielc, bo jest wspaniała atmosfera. Jestem tutaj dwunasty raz, to jest jeden z najwspanialszych festiwali w Polsce, być może i na świecie mówiła Magdalena Markiewicz, która przyjechała do Kielc z Piotrkowa Trybunalskiego z trzema zespołami: Perła, Aerobik i Maxi Aerobik.
- Co najbardziej zapamiętamy? Myślę, że najlepszy klimat dało się odczuć na warsztatach i podczas prób do koncertu galowego. Wtedy mogliśmy poczuć tę energię, że wszyscy przybyliśmy, żeby się zaprezentować i wypaść jak najlepiej opowiadała Karolina Mikołajko z Zespołu Tanecznego Koralik z Przemyśla.
- Wszyscy tęskniliśmy za Festiwalem i bardzo się cieszymy, że w tym roku udało się go zorganizować. Znów mogliśmy się spotkać na żywo i zawrzeć nowe przyjaźnie podkreślała Kinga Klimczyk z Zespołu Aerobik Maxi z Piotrkowa Trybunalskiego.
- To była ogromna radość, entuzjazm i zaangażowanie uczestników Festiwalu. Widzieliśmy także dyscyplinę wśród tych młodych ludzi. Wszyscy tak bardzo stęsknili się za tą imprezą, że zrobili wszystko, żeby czerpać jak najwięcej z warsztatów i dać z siebie wszystko na Koncercie Galowym mówił hm. Tomasz Rejmer, Komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.
Zdaniem prezydenta Kielc Bogdana Wenty brać harcerska pokazała, że nawet w trudnych czasach pandemii potrafi znaleźć rozwiązanie na wszystko.
- Myślę, że nie chodzi tylko o złote, srebrne czy brązowe Jodły, ale najważniejszy jest udział w tym wydarzeniu. Wielu z tych młodych ludzi zebrało tu mnóstwo doświadczeń i zawarło nowe przyjaźnie. Choć w tym roku z powodu pandemii i wprowadzonych ograniczweń brakowało harcerzy na ulicach Kielc, którzy zawsze dodają koloru naszemu miastu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze większym gronie, także międzynarodowym, przy wspaniałej atmosferze powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej, hm. Tomasz Rejmer podkreślił, że po kilku dniach odpoczynku harcerze biorą się do pracy nad przygotowaniami 49. i 50. Edycji Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
W czasie tegorocznego Wiatraczka”realizowany był projekt Culture is a bridge”, dofinansowany z środków programu Erasmus+. Do Kielc przyjechała grupa skautów z Hiszpanii, którzy uczyli się jak organizować duże wydarzenia kulturalne.
Partnerami merytorycznymi Wiatraczka” byli kielecki ratusz, Kieleckie Centrum Kultury, Kielecki Teatr Tańca, Dom Środowisk Twórczych, Politechnika Świętokrzyska i Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Partnerzy Festiwalu: Eneris, Geonatura Kielce, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, Muzeum Wsi Kieleckiej, Wzgórze Zamkowe, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki”, Muzeum Historii Kielc, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Zabawek i Zabawy, Teatr Lalki i Aktora Kubuś”, Teatr im. S. Żeromskiego, Filharmonia Świętokrzyska, Galeria Sztuki Współczesnej Winda”, Buskowianka i 2NDLIFEsp. Z o.o.
PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH
Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,24595,zakrecony-final-wiatraczka.html
Autor: krystian