Czy warto pracować jako przedstawiciel handlowy?

Przeglądając ogłoszenia o pracę nietrudno zauważyć, że wiele firm poszukuje handlowca. To sprawia, że wiele osób się zastanawia, czy praca przedstawiciel handlowy Kielce jest opłacalna i warto się nią zainteresować? Dlatego dziś przedstawiamy najważniejsze informacje: niezbędne kwalifikacje, zarobki i perspektywy zatrudnienia.

Możliwości zatrudnienia

Ofert pracy dla przedstawicieli handlowych jest mnóstwo, ponieważ każda większa firma, która coś sprzedaje (produkt lub usługę) potrzebuje dobrych handlowców. Zawód ten daje więc duże perspektywy i łatwo w nim zmienić miejsce pracy, gdy zajdzie taka konieczność. Zwłaszcza że dobrzy i doświadczeni handlowcy są chętnie zatrudniani i to na dobrych warunkach. Dlatego, decydując się na pracę jako przedstawiciel handlowy, można mieć pewność, że możliwości zdobycia pracy nigdy nie zabraknie.

Przedstawiciel handlowy – zalety pracy

Dużym plusem pracy handlowca są zarobki. Są one uzależnione od wyniku, jaki się wypracuje i branży, w jakiej się działa. Najbardziej opłacalna jest praca dla firm medycznych, farmaceutycznych (również leki dla zwierząt) i IT – w tych sektorach można zarabiać nawet po 9 – 10 tysięcy miesięcznie. Jednak i w najmniej opłacalnych branżach można dobrze zarobić, a wynagrodzenie zazwyczaj przekracza 6 tysięcy złotych. Dodatkowo w mniej płatnych sektorach łatwiej znaleźć zatrudnienie, które pozwoli na zdobycie doświadczenia. Dużym atutem pracy handlowca jest możliwość poznawania wielu ludzi i stałe poszerzanie swoich kompetencji.

Wymagania

Wymagania wobec przedstawicieli handlowych nie trudno spełnić, a większe znaczenie mają naturalne predyspozycje niż wykształcenie. Oczywiście studia kierunkowe zgodne z profilem firmy są dodatkowym atutem, ale często nie są niezbędne, aby zdobyć zatrudnienie. Najczęściej ludzi z odpowiednim kierunkiem ukończonej szkoły poszukują firmy farmaceutyczne i medyczne. Jednak posiadając duże doświadczenie w sprzedaży, staje się to mniej istotnym czynnikiem.

Predyspozycje

Przedstawiciel handlowy powinien być przede wszystkim otwarty na ludzi i łatwo nawiązujący znajomości. Dobrze, aby posiadał również pewną łatwość w prowadzeniu rozmów i charyzmę. Tak jak w każdej pracy z ludźmi niezbędna jest również wysoka kultura osobista i umiejętność panowania nad emocjami. Przedstawiciel handlowy powinien również dobrze czuć się za kółkiem i być wytrwały w dążeniu do celu, aby zbyt łatwo się nie poddawać.