UM Kielce: Uroczystość nadania imienia prof. W. Różańskiego Mostowi Herbskiemu
We wtorek, 28 września odbędzie się symboliczne nadanie Mostowi Herbskiemu imienia prof. Wacława Różańskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta. Uroczytość rozpocznie się****o godz. 11.00 u wylotu ul. Górniczej na Herbach.
Z wnioskiem takiego uhonorowania profesora wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Kielc. W marcu Rada Miasta Kielce przyjęła uchwałę w tej sprawie.
Profesor Wacław Różański był związany z Kielcami od roku 1919, kiedy to zamieieszkał tu wraz z rodzicami i zaczął uczęszczać do Państwowego Gimnazjum im. M. Reja (dziś I LO im. St. Żeromskiego). Po zdaniu matury rozpoczął ochotniczą służbę w Pułku Piechoty im. Legionów w Kielcach.
W 1935. r zdał egzamin konkursowy na Wydział Hutniczy AGH w Krakowie.
W 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej, a po ucieczce z niewoli w 1940, po powstaniu Związku Walki Zbrojnej został komendantem dzielnicy Zachód podobwodu Miasto - Kielce” noszącej kryptonim Zalezianka”, działalność konspiracyjną kontynuował w AK pod pseudonimem Żubr”. Pracował w Zakładzie Wagarskim Aleksandra Czerwieńca jako ślusarz, następnie krótko w Pracowni Kielce-Herbskie na stanowisku kreślarza.
W 1944. r podczas akcji Burza” walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów AK pod Antoniowem, Fanistawicami i Radkowem, pod koniec wojny byt szefem uzbrojenia obwodu AK w Częstochowie.
W 1945 r. wznowił studia w Krakowie, w 1946 obronił pracę magisterską, w 1954 został adiunktem, a w 1958 otrzymał tytuł docenta, byt prodziekanem i dziekanem Wydziału Metalurgicznego.
W 1965 otrzymał tytuł prof. nadzwyczajnego Nauk Technicznych, organizował i kierował punktami konsultacyjnymi AGH w Kielcach i Końskich.
Współpracował z Hutą w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadził badania nad odtworzeniem starożytnego procesu dymarskiego, popularyzował wyniki odkryć archeologicznych, był współorganizatorem Dymarek Świętokrzyskich” i Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Stopi.
Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję Przewodniczącego Konwentu Seniorów AGH, był promotorem czterech prac doktorskich.
W uznaniu zasług prof. Wacław Różański został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1994 r.‚ został pochowany w Krakowie.
Profesor Różański zapisał się w pamięci swoich bliskich, współpracowników i wychowanków, jako wybitny specjalista i naukowiec, a jednocześnie, jako człowiek o ogromnym poczuciu humoru, którym zjednywał sobie sympatię otoczenia.
Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,24972,uroczystosc-nadania-imienia-prof-w-rozanskiego-mostowi-herbskiemu.html
Autor: krystian