20 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach pod koniec września br. wzięło udział w warsztatach kulturalnych na Litwie.

„Pierwsze polsko-litewskie doświadczenie edukacyjne chęcińskich uczniów” to projekt dedykowany licealistom. - Zależało nam, aby pokazać im czym jest międzykulturowość. Nasi uczniowie poprzez wspólne warsztaty kulturowe z młodzieżą z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach każdego dnia poznawali jej małą cząstkę - opowiada Halina Kołodziejczyk, dyrektor szkoły „Na Górce”.

Program pobytu był bardzo ciekawy. Uczniowie z Chęcin brali udział w warsztatach przybliżających kulturowe i językowe walory Wileńszczyzny. Mieli również okazję nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Uczestniczyli w niezwykle ciekawych wycieczkach. Poznali więc miejsce urodzenia i pracy wybitnej, polskiej naukowej rodziny Jana i Jędrzeja Śniadeckich - Jaszuny. W Wilnie natomiast zwiedzili miejsca związane z sylwetką Adama Mickiewicza (dom, w którym mieszkał, Ostra Brama, Klasztor oo. Bazylianów), słynną wileńską nekropolię na Rossie, na której spoczywają wielcy Polacy (w tym serce Józefa Piłsudskiego, Joachim Lelewel, profesorowie Uniwersytetu Wileńskiego), zabytki sztuki sakralnej i świeckiej oraz artystyczną dzielnicę Wilna - Zarzecze.

Wilno zachwyciło uczestników projektu swym pięknem i wielokulturowością. Oprócz stolicy Litwy w programie projektu znalazły się Troki - malownicze miasto ze średniowiecznym zamkiem księcia Witolda i pałacem Tyszkiewiczów na Zatroczu. Wielką uwagę młodzieży przyciągnęły opowieści o jednej z najstarszych na świecie grup etnicznych - Karaimach, zamieszkujących Troki.

Jak mówią uczestnicy projektu wyjazd do Solecznik na Litwę okazał się udany i owocny w nowe kompetencje, znajomości i umiejętności. - Pozwolił naszym uczniom poszerzyć ich wiedzę i wyposażyć w umiejętności niezbędne do poruszania się w globalnym świecie - dodaje dyrektor.

Projekt był finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój w ramach programu POWER, projekt - "Ponadnarodowa mobilność uczniów".