UM Kielce: Projekt Różowa Skrzyneczka w gronie finalistów europejskiego konkursu
Realizowane w Kielcach działanie na rzecz równości kobiet i mężczyzn związane z zapobieganiem ubóstwu menstruacyjnemu znalazło się gronie finalistów europejskiego konkursu Innovation in Politics Awards.
Projekt Różowa Skrzyneczka PINK BOX - LET’S END PERIOD POVERTY AND ACT FOR EQUALITY” znalazł się wśród 10 najlepiej ocenionych projektów na rzecz poprawy jakości życia w Unii Europejskiej, dzięki głosowaniu 1034 jurorów z całej Europy.
Innovation in Politics Awards to nagroda przyznawana corocznie przez europejski Instytut Innowacji w Polityce. Celem organizacji jest rozpoznawanie i wspieranie tych profesjonalistów w polityce, którzy mają odwagę pokazywać nowe szlaki, są kreatywni i osiągają lepsze wyniki - ponad podziałami partyjnymi i ponad granicami - aby uczynić demokratyczną politykę bardziej skuteczną.
Kielecki projekt realizowany jest wspólnie z Fundacją Różowa Skrzyneczka (skrzyneczki znalazły się w placówkach MOPR-u oraz jednostkach kultury) oraz Fundacją Akcja Menstruacja. Badania Fundacji Dominiki Kulczyk pokazują, że: 4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.
- Projekt to efekt synergii, jaka powinna następować dzięki współpracy organizacji pozarządowych i decydentów. Zagadnieniem ubóstwa menstruacyjnego interesowałem się już od dawna, ale działania Fundacji Różowa Skrzyneczka oraz Fundacji Akcja Menstruacja były iskrą do tego, żeby podjąć konkretne działania w Kielcach. Nagroda jest potwierdzeniem, że Różowe Skrzyneczki to potrzebna inicjatywa - podkreśla radny Michał Braun, inicjator akcji. - Dzięki takim działaniom możemy promować Kielce jako otwarte miasto równych szans - dodaje.
W tym tygodniu kolejne skrzyneczki trafią do miejskich instytucji, w tym do Urzędu Miasta i Szkoły Podstawowej nr 12. Planowane jest również przeprowadzenie badań wśród kieleckich uczennic na temat skali zjawiska ubóstwa menstruacyjnego oraz akcji edukacyjnych.
Więcej informacji oraz prezentacja projektu: https://innovationinpolitics.eu/showroom/project/pink-box-lets-end-period-poverty-and-act-for-equality/ .
Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,25060,projekt-rozowa-skrzyneczka-w-gronie-finalistow-europejskiego-konkursu.html
Ostatnie Artykuły

Nowe projekty dostały wsparcie. Umowy podpisane w starostwie

Uczniowie zebrali ponad 32 tony odpadów. Cedzyna była na czele

W Kielcach trwa debata o ulicach przyszłości. Eksperci stawiają na klimat i dane

Buszkowski wrócił na Langiewicza. Kielce zyskały miejsce pamięci

Płonący samochód na Polsecure - strażacy z Kielc pokazali pełną akcję

Mikrodotacje dla grup i stowarzyszeń. W Kielcach wyjaśnią zasady naboru

Piłkarze Korony rozgrzeją młodych lekkoatletów. Kielce szykują sportowy czwartek

Służby ćwiczą wspólną reakcję. OLEK 2026 stawia na gotowość

Kielce jak obraz do odczytania. Muzeum uruchamia atlas miejskich sztuk

TourPass wraca do Kielc. W grze 55 partnerów i 555 kart

Turniej Pięciu Pływalni wraca do Delfina. Każdy metr może przesądzić o wyniku

Brama do pałacu odzyskała dawny blask. Zabytek w Łopusznie po remoncie
![[PIŁKA RĘCZNA] UKS SMS Wybicki Kielce – SRS NIKO Przemyśl 33:30 w I Lidze Mężczyzn (Grupa D)](/images/mecz/thumbnails/uks-sms-wybicki-kielce-srs-niko-przemysl-22042026-3330.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] UKS SMS Wybicki Kielce – SRS NIKO Przemyśl 33:30 w I Lidze Mężczyzn (Grupa D)
![[PIŁKA RĘCZNA] ORLEN Superliga – Netland MKS Kalisz – Industria Kielce 21:37. Pewne zwycięstwo kielczan na wyjeździe](/images/mecz/thumbnails/netland-mks-kalisz-industria-kielce-22042026-2137.webp)
