UM Kielce: Czy dinozaury były eko?

3 min czytania

**W poniedziałek 22 listopada br. wystartuje akcja Do ekologii przez geologię”. Fundacja Odzyskaj Środowisko wraz z organizacją odzysku AURAEKO i GEONATURA Kielce zapraszają na niecodzienną wystawę oraz warsztaty trash-art. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Kielc Bogdan Wenta. **

Prapszczoły, dinozaury i elektryczne śmieci?

Tyranozaury, brontozaury czy ichtiozaury mają wiele wspólnego z pszczołami. I choć te pierwsze wyginęły, na szczęście pszczoły nadal są wśród nas. Warto zadbać zatem
o zwiększanie populacji tych życiodajnych owadów. Jak to zrobić? Stawiając ule, a najlepiej z… recyklingu. Fundacja Odzyskaj Środowisko w całej Polsce zakłada miejskie pasieki, w których pszczele domy są częściowo wykonane z bębnów od pralek. Stawia także na edukację ekologiczną, przekazując informacje o ekologii na wiele sposobów. Wystawa autorskiej Beeżuterii, Ogrodów w Szkle, warsztaty trash-art oto niektóre z nich.

- Pomysł sztuki ze śmieci narodził się z troski o przyrodę. Elektryczne śmieci są szczególnym rodzajem odpadów. Są to odpady niebezpieczne, których powinniśmy pozbywać się zgodnie z zasadami np. wyrzucając je do czerwonych pojemników. Dzięki temu możemy w całej Polsce stawiać miejskie pasieki z ulami wykonanymi z materiałów pochodzących z zakładów przetwarzania zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Poprzez wystawę oraz nieszablonowe zajęcia edukacyjne, pragniemy pokazywać piękno i potencjał tkwiący w tym rodzaju odpadów mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

- Wspólna akcja w Centrum Geoedukacji pozwala połączyć przeszłość z teraźniejszością. Uczestnicy, dzięki wystawie CHRONOS poznają nie tylko dziedzictwo geologiczne naszej planety, ale i uczą się, jak być bardziej eko. Tym samym wzmacniają swoją dbałość o bezpieczną przyszłość dodaje Mirosław Hejduk, dyr. Geonatury Kielce.

Ekologia na miarę XXI wieku: trash-art

Wystawa autorskiej Beeżuterii to kilkanaście ekspozytorów kształtem nawiązujących do plastra miodu. W skład ekspozycji wchodzi bogata kolekcja broszek, kolczyków czy breloków, w których zatopione są elektryczne śmieci. Z kolei Ogrody w Szkle, to klasyczne szklane słoje, skrywające surowce z profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Autorką tych niepowtarzalnych dzieł sztuki jest absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Katarzyna Samczyńska. Podczas akcji odbiorcy będą mogli obejrzeć filmy z udziałem artystki i poznać idee, jakie przyświecały tworzeniu tych nietypowych prac.

- Liczymy na to, że staną się one prawdziwą inspiracją dla uczniów, którzy z płyt procesorowych z dekoderów, tabletów, guzików z klawiatury i innych materiałów z recyklingu elektrycznych śmieci, stworzą swoje małe dzieła sztuki, a przez to dowiedzą się, jak być bardziej eko mówi Gabriela Leszczyńska z organizacji odzysku AURAEKO.

Wystawa oraz warsztaty ekologiczne odbędą się w Centrum Geoedukacji w dniach:

- 22 listopada 3 grudnia 2021r. - wystawa
- 22-23 listopada 2021r. warsztaty edukacyjne

Warsztaty trash art są realizowane w ramach projektu Elektryczne Śmieci, który realizuje Fundacja Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AAURAEKO. Więcej o projekcie na stronie: https://elektrycznesmieci.pl/

Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,25277,czy-dinozaury-byly-eko.html

Autor: krystian