Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Pomnik u zbiegu Zagórskiej i Tarnowskiej

Oficjalne uroczystości odbędą się w niedzielę, 28 listopada o godz. 13:00 przy pomniku upamiętniającym wydarzenia Powstania Listopadowego u zbiegu ulic Zagórskiej i Tarnowskiej.

 

Program obchodów 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego:


godz. 13:00 - powitanie gości
godz. 13:05 - słowo wstępne
godz. 13:10 - przemówienia okolicznościowe
godz. 13:15 - złożenie kwiatów i zniczy
godz. 13:20 - minuta ciszy
godz. 13:21 – zakończenie uroczystości

Powstanie listopadowe wybuchło w Warszawie w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku i skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Podchorążowie z Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty pod przywództwem ppor. Piotra Wysockiego zaatakowali siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego – Belweder, a następnie wspólnie z warszawskim plebsem zdobyli Arsenał. Powstanie stopniowo objęło ziemie Królestwa Kongresowego.

 

Do wybuchu powstania doprowadziło narastające ograniczanie i łamanie przez rosyjskich zaborców zapisów Konstytucji z 1815 roku na terenie Królestwa Kongresowego, a także prześladowania i ograniczanie wszelkich przejawów patriotyzmu wśród ludności polskiej, zwłaszcza u młodych Polaków oraz liczne ruchy o charakterze narodowo- wyzwoleńczym na terenie ówczesnej Europy. Ten patriotyczny zryw upadł ostatecznie w październiku 1831 roku.