Jakie są rodzaje odzieży roboczej i gdzie ma ona zastosowanie?

Zgodnie z Kodeksem Pracy oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, każdemu pracownikowi zatrudnionemu, szczególnie na stanowiskach robotniczych, przynależna jest odzież robocza i sprzęt ochronny. Obowiązek jej zapewnienia spoczywa na Pracodawcy, a częstotliwość użytkowania regulowana jest przepisami BHP i przyjmuje się, że w przypadku zwykłych ubrań roboczych czasookres ten wynosi 6 miesięcy. Inaczej natomiast ma się sytuacja w przypadku odzieży tzw. sezonowej czyli tej, która jest wykorzystywana przez 3-4 miesiące w roku czyli np. w okresie jesienno-zimowym. Należą do nich między innymi kalesony, ocieplane kurtki, kamizelki, czy obuwie robocze i tutaj odzież wydawana jest na co najmniej 2 lata. Oczywiście dopuszczalna jest szybsza wymiana odzieży na nową, jeśli ulegnie ona nadmiernemu zniszczeniu, należy wówczas sporządzić odpowiedni protokół zniszczenia, który stanowić będzie podstawę do zakupu i wydania nowego ubrania.

Podstawowa odzież robocza to:

  • spodnie robocze do pasa bądź "ogrodniczki" czyli spodnie na szelkach,
  • koszulka typu "polo" lub koszula flanelowa,
  • kamizelka, bluza lub kurtka robocza,
  • obuwie zwykłe, buty wzmocnione stalkapą lub gumowce bądź gumofilce, zależnie od rodzaju wykonywanej pracy.

Dobór odpowiedniej odzieży roboczej zależny jest od rodzaju i charakteru wykonywanej pracy, a także od panujących warunków atmosferycznych, w przypadku prac wykonywanych na otwartym terenie. Wszystkie ubrania powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia dla konkretnych stanowisk pracowniczych, ponieważ w inną odzież należy wyposażyć pracownika budowlanego, w inną - osobę wykonującą prace drogowe, spawalnicze i elektryczne, a jeszcze w inną - pracowników zatrudnionych np. w górnictwie.

Jaka jest dostępność odzieży roboczej i gdzie jej szukać?

Ubrania robocze to nie tylko bezpieczeństwo dla użytkownika, ale również komfort i wygoda podczas wykonywania codziennych obowiązków. Wytwarzana z wysokiej jakości materiałów bawełnianych, z domieszką poliestru odzież robocza, często wzmacniana jest dodatkowymi szwami, co czyni ją trwałą, wytrzymałą i odporną na przetarcia, uszkodzenia i rozerwania. Dostępna w wielu kolorach i rozmiarach, a w razie potrzeby szyta również "na miarę" i najlepiej zaopatrzyć się w nią w specjalistycznych sklepach i placówkach z artykułami BHP.

Wykonując konkretne zadania, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem pracownika w dodatkową odzież ochronną i tak np. dla osób zatrudnionych przy pracach:

  • drogowych - będzie to kamizelka odblaskowa,
  • spawalniczych - specjalne ubranie wyprodukowane z materiałów niepalnych,
  • elektrycznych - odzież odporna na wiązkę elektryczną,
  • górniczych - ubrania robocze z dopuszczeniem do pracy w podziemnych zakładach górniczych.

Istnieje możliwość umieszczania na odzieży roboczej różnego rodzaju nadruków np. logo firmy, które stanowić będą zarówno reklamę, jak i wizytówkę naszego zakładu pracy. A w porozumienie z Pracodawcą dopuszczalne jest również używanie własnej odzieży, w zamian za ekwiwalent pieniężny, ale nie dotyczy to stanowisk związanych z bezpośrednią obsługą maszyn i urządzeń technicznych bądź przy pracach narażających ubranie na skażenie promieniotwórcze, biologiczne lub chemiczne.

Zobacz także

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.bhpnawigator.com.pl - sprawdź, jaki asortyment znajdziesz w sklepie z odzieżą roboczą i ochronną.