37 lat temu we Włoszczowie odbył się strajk uczniów Zespołu Szkół Zawodowych. Żądali oni przywrócenia zdjętych na rozkaz krzyży w salach lekcyjnych. Starosta kielecki Mirosław Gębski uczestniczył w obchodach rocznicy tamtych wydarzeń.

W tym ważnym dla społeczności lokalnej wydarzeniu uczestniczyli także senator Krzysztof Słoń, posłowie Krzysztof Lipiec i Bartłomiej Dorywalski, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś i starosta włoszczowski Dariusz Czechowski. Nie zabrakło uczestników tamtych wydarzeń, w tym współorganizatora strajku młodzieży ks. Marka Łabudy.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie, po której odbył się koncert miejscowego muzyka Artura Frączka.

Po mszy uczestnicy udali się do Zespołu Szkół Nr 3 we Włoszczowie, gdzie przed tablicą pamiątkową wmurowaną w dawny budynek Zespołu Szkół Zawodowych złożono kwiaty.

O przebiegu strajku opowiadał starosta włoszczowski. - 3 grudnia ponad siedmiuset uczniów Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie rozpoczęło strajk okupacyjny. W odpowiedzi dyrektor szkoły podjął decyzję o bezterminowym zawieszeniu zajęć szkolnych i wezwał młodzież do opuszczenia budynku szkoły. Protestujących uczniów wspierali rodzice, duchowni oraz wielu mieszkańców Włoszczowy - mówił Dariusz Czechowski.

- To nie była tylko walka o krzyże w salach lekcyjnych. To była walka o symbol kościoła katolickiego, jak i o niezależność Polaków i ich wolność - dodał starosta Mirosław Gębski.

- Dziś mówimy nie tylko o strajku, który trwał od 3 grudnia do 16 grudnia 1984 roku, ale i o jego uczestnikach. Postawa młodzieży, która się sprzeciwiła ówczesnym władzom i dyrekcji szkoły zasługuje na najwyższe uznanie. Nie bali się oni wyrazić swojego sprzeciwu - zauważył poseł Krzysztof Lipiec.

Po części oficjalnej wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu pn. „Kartka okolicznościowa - 37. Rocznica Protestu o Krzyże w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe we Włoszczowie. Warto wspomnieć, że z tej okazji od 1 grudnia br. została wprowadzona do obiegu przez Pocztę Polską kartka jubileuszowa ze zwycięską grafiką konkursową.