Z udziałem przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach obradowała komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska.

W posiedzeniu komisji uczestniczył członek Zarządu Powiatu Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa a także naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Zenon Pedrycz. Członkowie komisji zapoznali się z informacją o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa na terenie powiatu kieleckiego w 2021 roku. Informację przedstawił Roman Żak, kierownik Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Oddział w Kielcach.

Roman Żak przedstawił radnym inne zadania inspektoratu, jakimi są nadzór nad sprzedażą i kontrola nawozów w obrocie.

- Od zeszłego roku zajmujemy się nawozami, czyli kontrolą nawozów w obrocie i kontrolą produkcji - powiedział kierownik.

Od grudnia 2019 roku został wprowadzony obowiązek paszportowania wszystkich roślin przeznaczonych do sadzenia. Rośliny mogą być paszportowane zarówno przez nas jak również osoby do tego uprawnione po zdaniu egzaminu.

W roku 2021 przystąpiły do egzaminu 29 osób, które uzyskały zaświadczenie o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie wiedzy dotyczącej wykonania ocen do celów wydawania paszportów.

- W 2021 roku wydaliśmy 939 paszportów na łączną ilość 82 tys. 566 sztuk roślin, w tym n a sadzonki sosny zwyczajnej, sosny wejmutki, sosny górskiej, na sadzonki cisa pospolitego, jałowca chińskiego, jodły górskiej, żywotnika zachodniego - wylicza Roman Żak. - Problemem jest to, jak osoby sprzedają rośliny w Internecie, jak np. hobbyści.

Najważniejsze organizmy zagrażające uprawom to bakterioza pierścieniowa ziemniaków oraz śluzak, którego nie stwierdziliśmy na terenie powiatu kieleckiego. Najczęściej atakuje ziemniaki, które są przywiezione z innych krajów. Monitorujemy wszystkie ziemniaki, które przychodzą do nas i są przeznaczone do konsumpcji - mówił kierownik.

Radni zapoznali się także m.in. z uchwałami na temat udzielenia pomocy finansowej dla gmin Mniów, Zagnańsk oraz dla gminy Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Nowiny, Piekoszów, Pierzchnica, Raków, Strawczyn i Zagnańsk, na zakup drzew i krzewów miododajnych w celu ich nasadzenia na terenie powiatu kieleckiego.

Radni pozytywnie zaopiniowali wszystkie projekty uchwał na zbliżającą się sesję.

Skarbnik powiatu przybliżyła radnym uchwałę dotyczącą zmiany w budżecie powiatu na 2022 rok oraz uchwałę dotyczącą Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego.