Czy nawet po leczeniu już zawsze będę alkoholikiem

Uzależnienie od alkoholu jest problemem społecznym. Szacuje się, że z roku na rok ilość spożywanego alkoholu rośnie, a w 2022 roku wynosiła ona już 12 litrów na osobę. Oznacza to, że nieustająco postępuje degradacja społeczeństwa spowodowana uzależnieniem. W Polsce wskaźnik spożycia alkoholu wzrósł przede wszystkim podczas pandemii, jednak obecny kryzys gospodarczy również zbiera żniwa i znowu alkohol staje się powszechnym sposobem na radzenie sobie z problemami. Co roku w naszym kraju z powodu alkoholizmu umiera około 12 tysięcy Polaków. Jednym wyjścia z tej patowej sytuacji jest rozpowszechnienie wszywania Esperalu.

Wyleczony alkoholik po wszyciu Esperalu?

Zdecydowanie częściej spotykamy się ze stwierdzeniem „niepijący alkoholik” niż „wyleczony alkoholik” i nie dzieje się to bez przyczyny. Każde uzależnienie, również to od alkoholu, uważane jest przez specjalistów za chorobę nieuleczalną zaprzeczeń i emocji. Można jednak tę chorobę kontrolować i zaleczyć dzięki wszyciu Esperalu, odpowiedniej terapii oraz wsparciu farmakologicznemu. Największym problemem w leczeniu alkoholizmu jest fakt, że często osoba chora nie zdaje sobie sprawy z wagi swojego problemu. Alkoholik często wypiera, analizuje i zaprzecza faktom, a poczucie winy, które pojawia się w trakcie trzeźwienia, ponownie „pokonuje” napiciem się. Doprowadza to do powstania tak zwanego błędnego koła, które często prowadzi do jeszcze bardziej intensywnego nadużywania alkoholu. Dlatego nawet po wszyciu Esperalu i terapii, alkoholik musi zachować wstrzemięźliwość od alkoholu do końca życia, ponieważ jego skłonności do alkoholu nigdy nie miną.

Choroba alkoholowa i jej etapy

Choroba alkoholowa jest niezwykle specyficznym schorzeniem, ponieważ, nie ma żadnej znanej i stosowanej obecnie metody, która jest w stanie zupełnie wyleczyć z alkoholizmu. Jednym z aspektów, który wpływa na nieuleczalność tego schorzenia, jest specyfika jego rozwoju. Przebieg choroby alkoholowej jest kwestią indywidualną i nie ma dwóch identycznych przypadków jej przebiegu. Każda osoba ma swoją historię, przeszłość oraz czynniki wywołujące. Jedni próbowali walczyć z chorobą przy pomocy Esperalu, inni poddawali się terapii, jeszcze inni nie podejmowali żadnych kroków, aby zwalczyć problem. Gdy chory uświadomi sobie jednak wagę problemu, najlepszym wyjściem jest długotrwała i skuteczna terapia psychologiczna wsparta leczeniem farmakologicznym. Jednocześnie istnieje pogląd, że alkoholik to osoba nieradząca sobie w życiu, zaniedbana, biedna i często samotna. Jest to jednak błędne skojarzenie, które nie pasuje do współczesnych czasów. Obecnie wielu jest tak zwanych „alkoholików wysokofunkcjonujących”, czyli osób, które borykają się z chorobą alkoholową, ale wiodą teoretycznie normalne, szczęśliwe życie. Są jednak samotni w swoim nałogu, bo nikt nie dostrzega ich problemu.

Czy można wyleczyć się z alkoholizmu?

Nie ma możliwości skutecznego wyleczenia się z alkoholizmu, jednak można nauczyć się panować nad uczuciami i emocjami, które były eskalatorem picia. W czasie abstynencji nie znikną jednak wszelkie myśli, które niegdyś były katalizatorem. Aby choroba alkoholowa znajdowała się w recesji, konieczne jest przede wszystkim wyeliminowanie powodów, przez które sięgało się po kieliszek. W początkowej fazie alkoholizmu trudno rozpoznać momenty, które przyczyniają się do rozwoju choroby, gdyż iluzja szczęścia może skutecznie przysłonić postrzeganie rzeczywistości. W kolejnej fazie uzależnienia pojawiają się tak zwane luki pamięciowe, ale również utrata kontroli nad piciem. Kiedy następuje moment, że nie potrafimy już odmówić alkoholu, konieczne jest wszycie Esperalu, aby powstrzymać głód alkoholowy.

Co może pomóc alkoholikowi?

Przy leczeniu uzależnień istnieje pewna metodyka działania, jednak nie daje ona 100% pewności powodzenia. Przede wszystkim nie wiadomo, jak organizm zareaguje na środki farmakologiczne np. Esperal lub jakie skutki przynosi terapia i jak długo powinna ona trwać. Oczywiście najwięcej zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba i czy pacjent jest w pełni zaangażowany w leczenie. Proces leczenia należy zacząć od odtrucia alkoholowego, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Kolejny krok to wszycie Esperalu, czyli zastosowanie tak zwanej wszywki alkoholowej. Esperal jest lekiem stosowanym jako środek pomocniczy w leczeniu alkoholizmu, dzięki jego działaniu awersyjnemu. Należy jednak pamiętać, aby wszywka była stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza, ponieważ jej działanie polega na zaburzeniu rozkładu alkoholu. W przypadku napicia się po zaszyciu organizm zostaje zatruty, co łączy się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Gdy przestaje się pić, kolejnym etapem jest długotrwała terapia uzależnień, która pozwoli w pełni zrozumieć postępowanie alkoholika oraz mechanizmy, które doprowadziły do rozwoju uzależnienia. Nauka kontroli i pełne zaangażowanie i wiara osoby chorej w każdy etap leczenia może przyczynić się do pełnej abstynencji.