22 maja po raz XV na Świętym Krzyżu odbędzie się Jarmark Świętokrzyski. Hasło tegorocznej edycji to: „Folklor łączy pokolenia i regiony Kaszub i świętokrzyskiego”. Na scenie zobaczymy potyczki reprezentującego powiat kielecki Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna z gminy Masłów z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz.

- Serdecznie zapraszamy nie tylko mieszkańców powiatu kieleckiego i województwa świętokrzyskiego, ale i turystów z całej Polski. Uroczystości rozpoczniemy o godz. 11.30 Mszą Świętą na błoniach. W dalszej części zaplanowana została muzyczna rywalizacja „górali świętokrzyskich” z zespołem z Kaszub. Rejon Kaszub jest jednym z bardziej folklorystycznych rejonów w Polsce. Obok Kurpi, to właśnie Kaszubi są znani z charakterystycznej gwary, muzyki i bogatej tradycji ludowej - poinformował podczas spotkania z dziennikarzami Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Muzycznych akcentów podczas wydarzenia będzie więcej. Wystąpią m.in. Zespół Górne Nutki z gminy Górno i Kapela Ciekoty. Całości towarzyszyć będą liczne atrakcje. Na stoiskach promocyjnych zaprezentuje się 19 gmin powiatu kieleckiego z rzemiosłem artystycznym i kuchnią regionalną. Na jarmarku pojawi się też wielu indywidualnych wystawców rękodzieła ludowego.

- Prezentujemy bardzo duży dorobek kulturalny, mamy się czym pochwalić i w związku z tym już dzisiaj możemy zadeklarować kolejne wydarzenia w powiecie kieleckim. Będą się one odbywać w różnych miejscach, również na terenie Klasztoru Misjonarzy Oblatów i Łysogór - mówił Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

Atrakcje dla dzieci przygotowały m.in. służby mundurowe. Będzie miasteczko ruchu drogowego i pojazd bojowy hamer. Pojawią się też Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, rzemieślnicy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej i gospodarstwo agroturystyczne „Osiołkowo”.

- Cieszymy się, że wreszcie możemy ponownie się spotkać z Jarmarkiem Świętokrzyskim, z kulturą regionalną i nie tylko, bo jak słyszeliśmy, są również reprezentanci Kaszub. Zapraszamy zawsze na Święty Krzyż - mówił ojciec Marian Puchała, superior klasztoru.

W dniu jarmarku turystów na Święty Krzyż będą wozić bezpłatnie specjalny bus i autobus, kursujące wahadłowo z parkingu w Hucie Szklanej. Będzie można z nich skorzystać w godzinach od 9.30 do 16.00.