Rozstrzygnięto Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor - u źródeł kultury”, który odbywał się w Parku Etnograficznym w Tokarni. W festiwalu wzięło udział ponad 40 twórców sztuki ludowej. Nagrody w trzech kategoriach wręczał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Obecny był także starosta kielecki Mirosław Gębski.

Impreza rozpoczęła się w sobotę od barwnego korowodu finalistów Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u Źródeł Kultury”, który przeszedł ulicą Sienkiewicza w Kielcach. Korowód prowadził Zespół Pieśni i Tańca Kielce. W niedzielę, 26 czerwca, festiwal przeniósł się do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie poznaliśmy tegorocznych laureatów przeglądu.

W Tokarni wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą przed zabytkowym kościołem z Rogowa. Następnie uczestnicy przemaszerowali do sceny głównej, gdzie wystąpią laureaci konkursów lokalnych przeprowadzonych przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia z całego kraju oraz zdobywcy nagród MKiDN. Do dyspozycji zespołów były trzy sceny, tak aby każdy artysta mógł się pokazać szerszej publiczności.

Festiwalowi towarzyszył wystawa prac twórców rękodzieła ludowego oraz kiermasz z regionalnymi potrawami, charakterystycznymi dla różnych regionów Polski. Inicjatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej jest Polskie Radio Kielce, które od 2010 roku honoruje artystów i twórców ludowych regionu świętokrzyskiego nagrodą „Jawor u źródeł kultury”. W Festiwalu wystąpili laureaci konkursów lokalnych przeprowadzonych przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia z całego kraju. W konkursie uczestniczyło 15 rozgłośni, które wybrały najlepszych artystów i twórców ludowych w następujących kategoriach: kapele lub zespoły ludowe (w tym dziecięce i młodzieżowe), soliści: śpiewacy lub instrumentaliści oraz rękodzieło i sztuka ludowa.