Występami scenicznymi w Chmielniku zakończyły się eliminacje do XXII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Znamy już pełen skład artystów, którzy zaprezentują się podczas finałowego koncertu 7 sierpnia na Rynku w Chmielniku.

W minioną niedzielę w Chmielnickim Centrum Kultury pojawiło się 12 wykonawców (zespołów i solistów), którzy reprezentowali gminy: Pierzchnica, Daleszyce, Chęciny i Chmielnika. Eliminacyjne występy oglądali m.in. członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik.

- W powiecie kieleckim tradycja ludowa jest mocno zakorzeniona. Folklor jest pielęgnowany od pokoleń, dzięki wielu zespołom i solistom z okolicznych miejscowości. Cieszę się, że wszyscy artyści zaprezentowali wysoki poziom występów - mówił Mariusz Ściana.

Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich występów, przepustkę do finału otrzymało 10 wykonawców. Decyzją jury w składzie: dr Alicja Trukszyn (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach), Marek Kawiorski i Beata Piotrowska-Wróbel (Starostwo Powiatowe w Kielcach), w koncercie finałowym zaprezentują się:

W kategorii zespół śpiewaczy a’capella:

- Zespół Śpiewaczy „Sukowianki znad Lubrzanki” z Sukowa

- Koło Gospodyń Wiejskich „Lipowiczanie”

- Zespół Śpiewaczy „Wesołe Gosposie” z Widełek

- Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza

- Zespół Śpiewaczy „Dalmarjanki” z Daleszyc

- Zespół Śpiewaczy „Marzyszanki” z Marzysza

- Zespół Śpiewaczy „Wesołe Gosposie” z Widełek

- Męski Zespół Śpiewaczy „Kumotry” z Marzysza

Zespół śpiewaczy z akompaniamentem:

- Zespół „Pierzchniczanie”

- Zespół „Źródło Sanicy”