Park Miejski w Chmielniku w najbliższą niedzielę, 7 sierpnia wypełni się dźwiękami muzyki ludowej. Na scenie przez kilka godzin prezentować się będzie kilkaset osób - solistów i zespołów w ramach XXII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Początek wydarzenia o godz. 14.00.

- Przede wszystkim „power” się liczy. W muzyce musi być serce i wtedy już wszystko idzie „z górki” - mówi Stanisław Śliwa z Zespołu Pieśni i Tańca Wierna Rzeka.

Takie wskazówki dają na kilka dni przed Powiatowym Przeglądem Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku laureaci ubiegłorocznej edycji wydarzenia.

- To nas bardzo cieszy, że publiczność razem z nami śpiewa, tańczy. To nam daje wielką radość na scenie - przyznaje Teodora Krążek, kierownik zespołu Wierna Rzeka.

Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka wspólnie z przedstawicielami Zarządu Powiatu w Kielcach zaprosili na to największe powiatowe święto muzyki ludowej.

- Powiat kielecki, województwo świętokrzyskie to tradycja, to kultura ludowa. Pamiętamy o naszych przodkach, którzy tę kulturę tworzyli i staramy się, żeby ona krzewiła się i nie zaginęła, dlatego organizujemy takie przeglądy - mówił Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Tegoroczny przegląd odbędzie się w niedzielę 7 sierpnia. Z powodu remontu rynku, uczestnicy spotkają się w Parku Miejskim w Chmielniku.

- Odwiedzi nas 30 podmiotów - wokalistów indywidualnych i zespoły śpiewacze. Przypomnę, że w ubiegłorocznym przeglądzie było ich 27, było to ponad 400 osób. W tym roku spodziewamy się jeszcze większej liczby uczestników - poinformował Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

Podczas przeglądu już po raz dwudziesty wręczona zostanie Doroczna Nagroda Starosty w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w powiecie kieleckim. Początek przeglądu o godzinie 14.00.