Rynek pracy w Kielcach — co warto o nim wiedzieć?

Kielce to nie tylko stolica województwa świętokrzyskiego, ale także duży ośrodek przemysłowy, kulturalny i akademicki. Z tego powodu stopa bezrobocia w tym mieście jest znacznie niższa niż w pozostałych regionach województwa. Zatrudnienie można znaleźć tutaj niemal w każdej branży, najłatwiej jednak w przemyśle budowlanym, metalowym i spożywczym. Bez problemu pracę znajdą tu również medycy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat rynku pracy w Kielcach? Podpowiadamy.

Rynek pracy w Kielcach — stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w Kielcach pod koniec grudnia 2021 wynosiła 5,2%, podczas gdy dla całej Polski kształtowała się na poziomie 5,4%, a dla województwa świętokrzyskiego 7,3%. Wskaźnik ten w porównaniu do poprzedniego roku obniżył się. Jest to spowodowane przez zmniejszenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, dzięki czemu wiele branż może funkcjonować tak jak przed epidemią. Oczywiście tak jak we wszystkich innych regionach, wskaźnik ten może być zaniżony, ponieważ wiele osób nie decyduje się na wizytę w urzędzie pracy i zarejestrowanie jako osoba bezrobotna.

Rynek pracy w Kielcach — zawody deficytowe

Wpisując w wyszukiwarce frazę ”praca Kielce” możemy zauważyć, że wyświetlą nam się oferty z wielu różnych sektorów. Region ten dzięki inwestycjom takim jak Kielecki Park Technologiczny, wciąż przyciąga nowych inwestorów, a co za tym idzie, zwiększa się liczba miejsc pracy. Kielce w dużej mierze opierają swoją gospodarkę na rolnictwie, budownictwie, przemyśle i turystyce. Według barometru zawodów w 2022 roku wśród zawodów deficytowych będą przede wszystkim stanowiska związane z branżą budowlaną, a więc betoniarze, zbrojarze, cieślowie, stolarze, dekarze, blacharze, murarze, tynkarze, monterzy konstrukcji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych i ziemnych.

Zatrudnienie w Kielcach bez problemu powinni znaleźć również diagności i mechanicy samochodowi, cukiernicy, piekarze, a także samodzielni księgowi. Duże niedobory notuje również branża przemysłowa. Szczególnie poszukiwani są inżynierowie elektrycy i energetycy, krawcowi i pracownicy produkcji odzieży, a także przetwórstwa metali oraz pracownicy fizyczni w pracach prostych. Bez problemu zatrudnienie znajdą tutaj również pielęgniarki, położne, lekarze, ratownicy medyczni i opiekunowie osób starszych, a także kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych.

Rynek pracy w Kielcach — zawody nadwyżkowe

Według barometru zawodów w Kielcach istnieją pewne stanowiska, na których występuje nadwyżka popytu i podaży. Wśród nich można wymienić filologów, tłumaczy, filozofów, historyków, kulturoznawców, politologów, a także pedagogów. Zatrudnienia nieco dłużej mogą szukać również pracownicy administracyjni i biurowi, a także osoby zainteresowane pracą w biurach podróży i obsłudze turystycznej oraz specjaliści technologii żywności i żywienia. Z kolei bardzo duża nadwyżka poszukujących pracy występuje w grupie ekonomistów.