W minioną sobotę, 24 września już po raz 23 odbył się Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Wzięły w nim udział 1692 osoby. Starosta kielecki objął to wydarzenie patronatem honorowym, a na miejscu Zarząd Powiatu reprezentował Stefan Bąk.

Obecny był również wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz.

„Krzyż znakiem jedności i pokoju” - takie hasło przyświecało w tym roku pielgrzymom. Po przerwie spowodowanej epidemią, wierni ponownie wyruszyli na szlak. Pokonali różne trasy, aby spotkać się u stóp Klasztoru na Świętym Krzyżu.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach rajdu, przygotowano różne trasy, dostosowane do możliwości uczestników. Trasy, których łącznie było w tym roku 15, różniły się dystansem i poziomem trudności, aby mogły w nich brać udział także rodziny z dziećmi. Po kilkugodzinnej wędrówce pielgrzymi dotarli do celu, by złożyć pokłon Relikwiom Krzyża Świętego - bo to najważniejszy cel tego wydarzenia. Organizatorzy rajdu chcą przy okazji tych corocznych spotkań również promować przyrodę, historię i dziedzictwo kulturowe Gór Świętokrzyskich oraz popularyzować wyjątkowe w skali nie tylko regionu miejsce, jakim jest Święty Krzyż.

Jak co roku, Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2022” zwieńczyła Msza Święta w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Nabożeństwu, podczas którego modlono się m.in. w intencji uczestników rajdu i ich bliskich, przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Organizatorem honorowym wydarzenia są Przewodnicy Świętokrzyscy PTTK.