Folie grzewcze zamiast tradycyjnego ogrzewania podłogowego, czy to dobre rozwiązanie?

Chciałbyś budzić się codzienne rano i nie martwić się poszukiwaniem kapci, aby stopy Ci nie zmarzły? Rozważasz montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu? Zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem – folia czy mata grzewcza? Oba te rozwiązania są niezwykle atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania podłogowego zasilanego wodą. Folię grzewczą można układać bezpośrednio pod panelami winylowymi, parkietem, a nawet pod wylewką. Czym jest folia grzewcza? Jak działa? Jakie ma zastosowanie i rodzaje? Odpowiadamy poniżej.

Czym jest folia grzewcza?

Folia grzewcza jest nowoczesnym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania. Jest to dość cienki i bardzo elastyczny grzejnik elektryczny, który do swojego działania wykorzystuje podczerwień. Do jej wykonania wykorzystuje się wysokiej jakości węgiel i masę aluminiową. Tworzywa nakładane są w sposób warstwowe, a do ich nałożenia wykorzystywany jest nowoczesny sposób produkcji, który jest podobny do drukowania. To właśnie te warstwy emitują promienie podczerwone. To właśnie za sprawą promieniowania podczerwonego ten sposób ogrzewania jest tak niezwykle wydajny. Folię są zasilane miedzianą taśmą, która podłączona jest do sieci elektrycznej, a sterowane są przy użyciu specjalnego panelu wbudowanego w ścianę.

Folie grzewcze swoją popularność zasługują wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ścieralność, wysoką izolacyjność i ognioodporność.

Zasady działania i zastosowanie folii grzewczej

Folia grzewcza działa dzięki znajdującej się w niej grafitowej grzałce, która pod wpływem oporu elektrycznego wytwarza ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. To ciepło ogrzewa przedmioty, które znajdują się bezpośrednio w jej kontakcie lub zasięgu promieniowania folii grzewczej. Wykorzystywana jest najczęściej do ogrzewania podłóg, ścian i sufitów, ale może również ogrzewać przedmioty w jej otoczeniu. Dzięki temu zabiegowi, nagrzane przedmioty oddają ciepło do powietrza, w ten sposób ogrzewając pomieszczenie.

Oszczędzaj na prądzie z fotowoltaiką i pompami ciepła od Esoleo.pl. Profesjonalna i pełna doświadczenia firma, która pomoże Ci w poradzie, wyborze i montażu systemu fotowoltaicznego!

Gdzie można zastosować folię grzewczą? Z uwagi na jej niewielką grubość i możliwość zasilania prądem elektrycznym, folia grzewcza ma bardzo szerokie zastosowanie. Jeśli chcemy ją wykorzystać w swoim domu, nie będziemy musieli zaprojektować sieci centralnego ogrzewania, ani montażu kotła grzewczego. Jeśli zdecydujemy się na folię grzewczą zasilaną akumulatorem, nie będziemy potrzebowali nawet sieci elektrycznej. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest folia grzewcza podłogowa. Jednak tego typu grzejniki stosuje się również ścianach, czy nawet sufitach. Ich uniwersalność polega na tym, że możemy umieścić je pod płytkami, kamieniem, panelami czy wykładziną. Zresztą nie ma większych ograniczeń w tym wypadku, gdyż folie grzewczą możemy zastosować prawie wszędzie.

Miejscami, gdzie folia grzewcza sprawdzi się najlepiej, są: obiekty mieszkalne, biurowe czy użytkowe. Folia grzewcza sprawdzi się nawet w domkach kempingowych, letniskowych, a nawet do ogrzania altan! Jak sami widzicie, jej uniwersalność jest niemalże nieskończona.

Czy folia grzewcze to dobre rozwiązanie?

Jeśli doszliście do tego momentu naszego artykułu, to już powinniście wiedzieć, że jest to niezwykle dobre i opłacalne rozwiązanie. Zastanawiasz się jak płacić mniej za prąd? Folie grzewcze będą odpowiedzią na to pytanie, ponieważ są niezwykle oszczędne! Dzieje się tak, ponieważ ogrzewanie z jej wykorzystaniem jest opłacalne pod względem ekonomicznym. Niska temperatura promieniowania podczerwonego pozwala na oszczędność energii cieplnej, która jest potrzebna do ogrzania domu, nawet do 10%. Dodatkowo, folia grzewcza świetnie współpracuje z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak fotowoltaika. Dlatego jest to świetne rozwiązanie jeśli chcesz dbać o środowisko i oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Jakie są inne zalety folii grzewczych?

  • Automatyzacja – brak konieczności kontrolowania temperatury,
  • minimalne straty ciepła,
  • żywotność – to kolejny powód, dla których folie grzewczą są tak popularne. Mogą działać nawet do 100 lat,
  • niski koszt zakupu – folie grzewcze kosztują mniej niż większość systemów ogrzewania,
  • brak grzejników,
  • dokładne ustawienie ogrzewania

Jak sami widzicie, folie grzewcze to świetne rozwiązanie, które jest opłacalne i uniwersalne. Dlatego, jeśli myślimy o nowym systemie grzewczym w naszym domu, powinniśmy zainteresować się tym rozwiązaniem.,