Wentylacja grawitacyjna – czemu nie zawsze działa

Posiadanie odpowiedniej wentylacji w naszym budynku jest niezwykle kluczowe dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jednak tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie jest najbardziej wydajnym i najlepszym rozwiązaniem. Często zdarza się, że nie jest wystarczająca, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. W najgorszych zaś wypadkach może po prostu nie działać. Co to jest wentylacja grawitacyjna? Jak działa? Jakie są jej wady i zalety? Czemu wentylacja grawitacyjna nie zawsze działa? Na te nurtujące pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Wentylacja grawitacyjna – co to jest?

Wentylacja grawitacyjna jest to system wymiany powietrza w budynku, wykorzystujący jego naturalny przepływ pod wpływem różnic temperatur, które występują wewnątrz i na zewnątrz. Dlatego też nazwano ją grawitacyjną. Z takim typem wentylacji można spotkać się we wszystkich starszych budynkach, lecz zdarza się, że wykorzystuje się ją w nowoczesnych budowlach. W przeciwieństwie do nowoczesnej metody, jaką jest wentylacja mechaniczna (rekuperacja), naturalny system wymiany powietrza (wentylacja grawitacyjna) nie wymaga instalacji specjalnych wentylatorów, które będą wymuszały obieg powietrza w budynku. Do prawidłowego jej działania wymagane są standardowe przewody kominowe, oraz zapewnienie odpowiednich warunków, które pozwolą na swobodny przepływ powietrza do wnętrza.

Istotnym czynnikami do prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej będzie odpowiednie zorganizowane przewody kominowe i rury wentylacyjne. Tak, aby wymiana powietrza pod wpływem działania sił grawitacji mogła za każdym razem zachodzić w Twoim domu.

Hurtownia wentylacji w Szczecinie to świetne miejsce dla tych, którzy poszukują najwyższej jakości produktów do rekuperacji i nie tylko.

Wentylacja grawitacyjna – jak działa?

Wentylacja grawitacyjna do swojego działania wykorzystuje siły grawitacji. Jak działa w praktyce? Jej prawidłowe funkcjonowanie oparte jest na prostych prawach fizyki, a mianowicie – oparta jest na różnicy ciśnień. Do wymiany powietrza w przypadku wentylacji grawitacyjnej dochodzi tylko i wyłącznie wtedy, gdy wewnątrz budynku temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Dzięki zachodzeniu różnicy ciśnień cieplejsze wnętrze “wchłania” zimniejsze powietrze z zewnątrz.

Przez to, że to powietrze jest o wiele gęstsze, wypiera do góry do rzadsze i cieplejsze, które ma swoje ujście w przewodach kominowych. W taki sposób dochodzi do bieżącej wymiany zużytego powietrza na świeże. Jednak, aby było to możliwe, muszą być spełnione następujące warunki:

  • temperatura wewnątrz musi być wyższa od tej na zewnątrz o min. 12 stopni Celsjusza,
  • w budynku muszą istnieć swobodne drogi napływu i ujścia powietrza.

Tylko w przypadku spełnienia powyższych warunków może dojść do różnicy ciśnień.

Wentylacja grawitacyjna – wady i zalety

Jak napisaliśmy wcześniej, funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej zależy w pełni od czynników atmosferycznych, głównie temperatury i kierunku wiatrów. Gdy na zewnątrz panują niekorzystne dla wentylacji grawitacyjnej warunki atmosferyczne, to nie będzie ona funkcjonowała prawidłowo. Oznaką źle funkcjonującej wentylacji grawitacyjnej będzie woda spływająca po szybie. Jakie są najważniejsze wady wentylacji grawitacyjnej? Są to m.in.:

  • brak możliwości kontrolowania ilości powietrza “wpadającego” do wnętrza budynku,
  • brak możliwości filtracji powietrza,
  • duże straty energetyczne budynku,
  • konieczne rozszczelnienie okien,
  • całkowite uzależnienie od warunków atmosferycznych,

Zaś zaletami wentylacji grawitacyjnej są:

  • do jej działania nie wymagane jest urządzenie mechaniczne,
  • nie trzeba projektować i tworzyć nowej instalacji wentylacyjnej

I to niestety wszystkie zalety tego rozwiązania.

Ventido.pl to miejsce w którym znajdziesz świetnych fachowców, najwyższej jakości produkty do wentylacji i artykuły na temat zdrowego powietrze. Zajrzyj i przekonaj się sam!

Czemu nie zawsze wentylacja grawitacyjna działa?

W dużej części budynków, gdzie wykorzystane wentylację grawitacyjną, nie zachodzi odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dlaczego się tak dzieję? Przede wszystkim z powodu popełnionych błędów na etapie wykonawczym lub z określonych działań popełnianych przez mieszkańców. Jakie to działania? Są to m.in.:

  • zanieczyszczone kratki wentylacyjne,
  • zaklejanie kratek wentylacyjnych (ludzie często robią to, ponieważ do środka napływa zimne powietrze),
  • montaż szczelnych okien bez nawiewników.