Kielce - kompaktowe miasto z potencjałem

Najstarsze góry w Europie, pagórki, malownicza rzeka Silnica - takiego położenia mogą pozazdrościć inne miasta. Oczywiście mowa o przepięknych i nowoczesnych Kielcach - gospodarczym i turystycznym centrum województwa świętokrzyskiego, a także ważnym ośrodku targowym. Co przyciąga tu nowych mieszkańców i zatrzymuje tych obecnych? I co wspólnego z kosmosem mają Kielce? Sprawdzamy!   

Kosmiczne marzenia

Kielce to nietuzinkowe i nowoczesne miasto. Dla potwierdzenia tej tezy wystarczy spojrzeć na miejscowy dworzec autobusowy. Budynek przypomina kosmiczny spodek, dlatego mieszkańcy nazywają go „kieleckim UFO”. Niedawno przeszedł modernizację - architekci zachowali jego pierwotny kształt, ale teraz jest bardziej nowocześnie i wygodnie. Oryginalny wygląd dworca to tylko ciekawostka, prawdą jest natomiast to, że stolica województwa świętokrzyskiego chce “sięgnąć gwiazd” i dlatego dynamicznie się rozwija.

Potwierdza to na przykład fakt, że to właśnie w Kielcach co roku organizowane są zawody European Rover Challenge (ERC) - największy w Europie konkurs robotyki kosmicznej. To międzynarodowy turniej mający na celu wspieranie rozwoju technologicznego. Tegoroczne zawody odbyły się między 9 a 11 września na Politechnice Świętokrzyskiej. Podczas wydarzenia można było obejrzeć replikę skafandra Neila Armstronga, pierwszego człowieka na księżycu, a także zobaczyć najlepsze łaziki marsjańskie z całego świata.

Ceny mieszkań nie takie kosmiczne

Wiemy już, że w Kielcach można zobaczyć “kosmiczny” dworzec, a nawet uczestniczyć w zawodach łazików marsjańskich, a czy łatwo jest tutaj kupić mieszkanie? Ile kosztują kieleckie nieruchomości?

W porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi ceny kieleckich nieruchomości należą do tych najniższych. Jak mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl - Atutem Kielc wciąż jest metraż wyraźnie tańszy niż np. w przypadku Krakowa. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że pod koniec września 2022 r. przeciętne kieleckie „M” od dewelopera kosztowało 8 306 zł/mkw. W Krakowie trzeba było zapłacić prawie o 50% więcej. Ta różnica w pewnym zakresie wynika z cen działek. Stosunkowo niskie ceny gruntów w Kielcach i okolicach nadal będą przyciągnąć inwestorów - również tych wznoszących budynki komercyjne. Interesująco wyglądają np. plany zagospodarowania terenu po dawnym Browarze Belgia.

Zatem lokalny rynek nieruchomości również prężnie się rozwija. Potwierdzają to także dane GUS. Wynika z nich m.in., że w 2021 roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 1800 nowych inwestycji mieszkaniowych. W tym roku, w okresie styczeń - sierpień, było ich już ponad 900.

Ranking Inwestycji

Stolica województwa świętokrzyskiego to bez wątpienia dobre miejsce do życia. Jak wspominaliśmy powyżej, zachęcają do tego m.in. ceny nieruchomości. Jakie lokale są najchętniej wybierane przez kupujących? Jak wynika z danych bigdata.rynekpierwotny.pl, największą popularnością cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Prym wiodą także kameralne inwestycje położone wśród natury. Potwierdzają to wyniki Rankingu Inwestycji przygotowane na podstawie szeregu aktywności (ilości odwiedzin inwestycji, wykonywanych połączeń i ogólnego wskaźnika zainteresowania ofertami) użytkowników portalu RynekPierwotny.pl.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął projekt Niska 2. To czteropiętrowy budynek, oddany do użytkowania w 4 kw. 2021 roku. Wyróżnia się nowoczesną i elegancką architekturą.  Drugie miejsce przypadło inwestycji Nova Klonowa - położonej w centrum miasta, w pobliżu Zalewu Kieleckiego, otoczonej terenami zielonymi. To budynek 4-kondygnacyjny z trzema piętrami mieszkalnymi. Podium zamyka natomiast Osiedle przy Parku. Dosłownie tuż obok znajduje się Park Górki Czarnowskie. Projekt ten finalnie będzie posiadał 4-kondygnacje z trzema piętrami mieszkalnymi. Na parterze pojawią się usługi, a w podziemiach wygodny parking.

Kielce to miejsce z klimatem, w którym chce się zostać na dłużej. Bliskość przyrody połączona z kompaktowością miasta sprawiają, że żyje się tu powoli i spokojnie. Stolica województwa świętokrzyskiego to również miasto nowoczesne i przyciągające licznych inwestorów. Warto zatem obserwować jego dalszy rozwój, a najlepiej robić to z okna własnego mieszkania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/kielce/ocena-q3-2022/