Szopka bożonarodzeniowa - 6 ciekawostek, które musisz znać

Zwyczaj budowania oraz wystawiania szopek bożonarodzeniowych jest zakorzeniony w tradycji obchodów Bożego Narodzenia – kultywują go chrześcijanie w różnych państwach. Stanowi to element, który doskonale dopełnia wyjątkową atmosferę świąt. Szopki przepełnione są bogatą symboliką, a ich tworzenie przynosi wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W oczekiwaniu na wyjątkowy, świąteczny czas, chcielibyśmy przedstawić kilka ciekawostek o szopkach bożonarodzeniowych!

Pochodzenie bożonarodzeniowej szopki

Czy wiedzieliście, że tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych sięga aż IV wieku? To właśnie wtedy chrześcijaństwo przestało być prześladowaną religią, co zawdzięczamy mediolańskiemu edyktowi, a dodatkowo data 25 grudnia została uznana za święto kościelne. Był to czas, kiedy cesarzowa Helena wydała polecenie zbudowania marmurowego żłobka w grocie – było to upamiętnienie narodzin Jezusa. Potem jednak nastąpiła jej przebudowa w stajenkę, co wykonano na zlecenie św. Hieronima.

Upowszechnienie bożonarodzeniowej szopki

Upowszechnienie bożonarodzeniowej szopki przypisywane jest św. Franciszkowi z Asyżu. Chciał on upamiętnić narodziny Zbawiciela i przypomnieć wiernym o istocie tego święta, dlatego stworzył pierwszą w historii żywą szopkę. Ta bożonarodzeniowa szopka powstała w 1223 roku w Greccio – grotę wyłożono sianem i zgromadzono w niej zwierzęta. Św. Franciszek czytał przy żłobku Pismo Święte, a następnie odprawiał Mszę. Obecnie tworzenie szopek oraz umieszczanie ich w kościołach oraz domach prywatnych jest tradycją kultywowaną przez wielu chrześcijan.

Szopki bożonarodzeniowe wspierają wiernych z różnych zakątków świata w przygotowaniach do narodzin Jezusa Chrystusa. Pozwalają one udekorować mieszkanie i stworzyć magiczną, wręcz niepowtarzalną atmosferę w domu. Przygotuj się do świąt i sprawdź wyjątkowe świąteczne dekoracje.

Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych w Polsce

Chociaż szopki bożonarodzeniowe są obecnie niezwykle popularne w Polsce, tradycja ta przybyła do Polski dopiero w XII wieku, aby na stałe zagościć w niej w kolejnym stuleciu. Na początku zwyczaj ich budowania kultywowali jedynie zakonnicy, a dopiero wraz z biegiem czasu robiło to więcej osób. Największą popularność zyskał on w Krakowie – do teraz możemy podziwiać wyjątkowe szopki krakowskie ukazujące misterium Bożego Narodzenia. Zachwycają one bogatymi zdobieniami i wielowieżowymi scenami.

Szopki bożonarodzeniowe w różnych krajach

Co interesujące, szopki bożonarodzeniowe prezentują się odmiennie w różnych państwach – część znacząco różni się od tych popularnych w Polsce! Niektóre nawiązują nawet do kultury danego państwa. Jest tak m.in. w Gwatemali, gdzie figurki przepełnione są intensywnymi barwami, nawiązując tym samym do regionalnego folkloru.

Na wyróżnienie zasługuje szopka neapolitańska, która wywodzi się z Włoch. Prezentuje ona lokalne krajobrazy i ukazuje sceny rodzajowe – oprócz Świętej Rodziny, możemy na niej ujrzeć mieszkańców wykonujących codzienne prace. Całość wykonana jest z ogromną precyzją.

W Meksyku możemy natomiast podziwiać figurki tworzone z gliny, wzbogacone o elementy nawiązujące do Santa Muerte. Szopki skupiają swą uwagę na żłobku i Świętej Rodzinie, jednak możemy w nich także ujrzeć Trzech Królów, pasterzy wraz ze zwierzętami czy anioły. Szopki bożonarodzeniowe w Meksyku ukazują także zwykłych ludzi, to znaczy farmerów czy matki z dziećmi. Warto również dodać, że w meksykańskich szopkach pojawiają się przedstawiciele zła, którzy kryją się pod postacią węża bądź Lucyfera z widłami i butelką tequili.

Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie

Najwyższą na świecie statyczną szopką, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, jest ta położona w Alicante. Co więcej, zajmuje ona powierzchnię ponad 183 metrów kwadratowych! Jej tworzenie zajęło ponad dwa miesiące. Jak duże są figurki Świętej Rodziny? Maryja ustawiona w półleżącej pozycji mierzy prawie 10 metrów, natomiast Józef – blisko 18 metrów. Jeśli chodzi o postać Dzieciątka Jezus, mierzy ona 3,2 metry wysokości.

Największa szopka bożonarodzeniowa z zapałek

W Polsce również został pobity pewien rekord… stworzono największą szopkę bożonarodzeniową wykonaną z zapałek. Przemysław Kozłowski pochodzący z gminy Sicienko położonej w województwie kujawsko-pomorskim stworzył szopkę, która ma prawie 3 metry długości oraz 1,5 metra wysokości. Artysta wykorzystał do wykonania tego dzieła ponad 266 tysięcy zapałek!

Chociaż od zarania dziejów wierni dekorują swe domy przy pomocy szopek bożonarodzeniowych, nie wszyscy wiedzą o pochodzeniu tej tradycji czy historii jej kultywowania w Polsce. Co więcej, mało kto zna wyjątkowe szopki z innych państw czy modele bijące rekordy. Mamy nadzieję, że któraś z ciekawostek Was zaskoczyła!