Trendy na rynku pracy zmieniają się, a wraz z nimi ewoluują również wymagania pracodawców. Pracownicy oprócz twardych, technicznych umiejętności muszą wykazać się także szerokim repozytorium umiejętności miękkich. Zmieniają się również wymagania formalne - w tym sposób, w jaki kandydaci powinni projektować swoje CV. Jak napisać ten dokument w nadchodzącym roku? Sprawdzamy.
Po pierwsze format dokumentu
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Podobnie, jak my nieświadomie oceniamy ludzi po pierwszym spotkaniu, tak rekruter wyrabia sobie o nas opinie jedynie na podstawie krótkiego kontaktu z naszym CV. Dlatego też powinniśmy przede wszystkim postawić na schludny i kompaktowy wzór, który z jednej strony będzie estetyczny i atrakcyjny wizualnie, a z drugiej umożliwi łatwą nawigację po najważniejszych informacjach niezbędnych do sprawdzenia przy okazji rozmowy rekrutacyjnej. Żelazna zasada dobrego CV? Zmieścimy się na jednej stronie A4 i zachowajmy na tyle miejsca, by sam dokument nie przytłaczał zbyt wieloma informacjami. By znaleźć idealny wzór, warto sprawdzić banana cv, by zapewnić sobie doskonałe pierwsze wrażenie.
Czy zdjęcie w CV jest niezbędne?
Wiele osób przed wysłaniem CV zastanawia się, czy wysłać swoje zdjęcie. Oczywiście nie możemy tego traktować jako wymogu formalnego, jednak na rynku pracy przyjęło się, by na dokumencie znalazło się także nasze zdjęcie. I to właśnie nieodpowiednie zdjęcie stanowi jeden z największych błędów popełnianych przy tworzeniu atrakcyjnego CV. Zdjęcie powinno być wykonane przez profesjonalistę - najlepiej, gdybyśmy mieli do czynienia ze zdjęciem biznesowym. Oczywiście wszystko zależy od specyfiki pracy, do jakiej kandydujemy. Jednak dla bezpieczeństwa postawmy na zdjęcie stonowane, ukazujące nas właśnie z tej profesjonalnej, służbowej strony. Zdjęcie profilowe z social-mediów zostawmy sobie na inną ewentualność. Sprawdź https://bananacv.com/blog/jak-powinno-wygladac-zdjecie-do-cv jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach związanych z umieszczaniem zdjęcia w CV.
Zbyt dużo informacji do przekazania - jak to zmieścić w CV?
Minimalizm to dobra praktyka nie tylko w życiu, ale także w CV. To duże wyzwanie, jednak naprawdę nie ma potrzeby, by umieszczać w tym dokumencie dosłownie każdej informacji o naszym życiu zawodowym. Jeśli szukamy pracy w korporacji z branży finansów, mało kogo będzie interesować fakt, że kilkanaście lat temu rozdawaliśmy ulotki. Uważnie przeczytajmy ofertę pracy i dostosujmy informacje o sobie właśnie do potrzeb bezpośrednio wynikających z wymagań stawianych przez pracodawcę.