Gdy dojdzie do seksu bez zabezpieczenia lub stosowane w czasie stosunku zabezpieczenie okaże się nieskuteczne, w ochronie przed ciążą pomóc może tabletka „dzień po”. Jak każdy lek, posiada ona jednak pewne przeciwwskazania, więc nie każda pacjentka może ją przyjąć. Czy tabletkę dzień „po” można przyjąć, jeśli kobieta karmi piersią? Sprawdzamy!
Czym jest tabletka „dzień po” i kto może ją stosować?
Tabletki „dzień po” to środki hormonalne zaliczane do grupy preparatów antykoncepcyjnych, które stosowane są w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży. Jest to grupa różniąca się od pozostałych środków antykoncepcyjnych, gdyż tabletki „po”, jak sama nazwa wskazuje, przyjmowane są już po ryzykownym współżyciu. Stanowią ostatnią deskę ratunku, by uchronić się przed nieplanowaną ciążą, jeśli doszło do uwolnienia plemników do dróg rodnych kobiety.
Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana możliwie najrzadziej i wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych. Nie należy traktować jej jako wyłączonej metody antykoncepcyjnej, a jedynie jako opcję ratunkową, gdy stosowana antykoncepcja zawiedzie lub wyjątkowo dojdzie do współżycia bez antykoncepcji. Tabletki „po” mogą być stosowane przez kobiety, które nie mają do tego przeciwwskazań. Ich podstawowy mechanizm działania wiąże się z opóźnianiem lub hamowaniem owulacji, dlatego należy je przyjąć w możliwie najkrótszym czasie od stosunku.
Czy lekarz przepisze tabletkę „dzień po” matce karmiącej piersią?
W Polsce konieczna jest recepta, aby mogła być kupiona tabletka dzień po, a karmienie piersią nie stanowi przeciwwskazania do przepisania pacjentce środka. Matki karmiące muszą jednak dopilnować pewnych kwestii, jeśli chodzi o bezpieczne stosowanie antykoncepcji awaryjnej i karmienie piersią. Również przez Internet może być pacjentce przez lekarza przepisana tabletka „dzień po”, a płodność w czasie karmienia piersią nie należy do rzadkości, więc często jest to ostatnia deska ratunku przed kolejną ciążą w krótkim czasie. Opcję konsultacji zdalnych umożliwia wiele portali – jednym z nich jest NaszaRecepta.pl, gdzie sprawdzić można również, czy tabletka „dzień po” opóźnia okres, a także jakie może mieć skutki uboczne.
Nie zawsze lekarz przepisze jednak antykoncepcję awaryjną matce karmiącej. Samo karmienie piersią nie stanowi co prawda przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej, ale może się zdarzyć, że kobieta ma inne przeciwwskazania. Przykładem może być nadwrażliwość na składnik czynny tabletki „po” lub jej składniki pomocnicze. Ewentualne przeciwwskazania sprawdzi lekarz w czasie wywiadu medycznego – w przypadku konsultacji zdalnych ma on formę formularza pisemnego, który uzupełniany jest przez pacjentkę i analizowany przez lekarza.
Tabletki „dzień po” a karmienie piersią – co należy wiedzieć?
Jak już wcześniej zaznaczono, tabletka „dzień po” może być przepisana matce karmiącej piersią, która nie posiada przeciwwskazań do stosowania leku. Trzeba jednak wiedzieć, że w pewnym okresie po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej nie można dziecku podawać piersi, czy też odciągniętego z piersi mleka. Wymagany okres czasowego odstawienia dziecka od piersi po zażyciu tabletki „dzień po” różni się, zależnie od substancji czynnej zawartej w leku.
W przypadku tabletek Escapelle należy zaprzestać karmienia piersią przez 8 godzin od przyjęcia antykoncepcji awaryjnej. W przypadku tabletek ellaOne wymagany czas odstawienia dziecka od piersi wynosi tydzień. Aby utrzymać laktację, można w tym czasie wspomagać się laktatorem. Odciągnięte mleko należy jednak wyrzucić, gdyż nie można podawać go dziecku.