Uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się w Chęcinach. W uroczystościach patriotyczno-religijnych uczestniczył starosta kielecki Mirosław Gębski, który objął patronatem honorowym to wydarzenie. Hołd powstańcom styczniowym oddał w Chęcinach także Cezary Majcher członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Uroczystości rozpoczęła msza święta ku czci powstańców styczniowych odprawiona w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Chęcinach. Następnie odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych w bitwie pod Małogoszczem w 1863 roku, a także więzionych i pomordowanych po bitwie w zamienionym na carskie więzienie tutejszym klasztorze.

- Musimy pamiętać o wydarzeniach sprzed 160 lat. Ta pamięć powinna być zawsze żywa - mówił Mirosław Gębski starosta kielecki.

Uczestnicy uroczystości złożyli także wieńce i zapalili znicze przy mogile Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Parafialnym w Chęcinach.

Uroczystość uświetnił m.in. występ Chóru Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniów z SP w Chęcinach, wykład historyczny pt. „Losy Ludomira Grzybowskiego i społeczności Chęcin w czasie Powstania Styczniowego”, który wygłosi dr Cezary Jastrzębski. Zaprezentowano także wystawę fotograficzną Rok 1863/64 autorstwa Grzegorza Szymańskiego.