W życiu bardzo często dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, podczas których musimy pomocy szukać u specjalistów. Dzieje się tak również z samochodami. Najgorszym możliwym momentem zepsucia się czegoś w naszym pojeździe jest oczywiście trasa. Odmowa posłuszeństwa podczas drogi z pewnością jest frustrująca i mocno stresująca. Na pomoc przychodzi wtedy pomoc drogowa i, w ostateczności, laweta. Nie każdy bohater nosi pelerynę, prawda? Dowiedz się, jak prawidłowo wciągnąć, zabezpieczyć i przewieźć samochód na lawecie. Ta wiedza pozwoli Ci na skontrolowanie tego, co robi osoba przyjeżdżająca po Twój pojazd, czy aby na pewno swoją pracę wykonuje prawidłowo.
Krok pierwszy - prawidłowe wciąganie pojazdu na lawetę
Przewiezienie samochodu na lawecie to operacja, która wymaga kurczowego trzymania się ściśle ustalonych zasad. Podczas wjeżdżania pojazdem lub wciągania go na powierzchnię lawety należy przestrzegać kilku z nich:
- zabezpiecz miejsce załadunku,
- odpowiednio oświetl miejsce - światła ostrzegawcze lub awaryjne,
- przygotuj dodatkowe najazdy,
- przestrzegaj sposobu wjeżdżania/wciągania na lawetę.
Bezpieczny transport samochodów z Prilo – przetransportuj samochód osobowy do Bydgoszczy!
Na lawetę należy wjeżdżać osią pojazdu, nad którą znajduje się silnik. Dodatkowe najazdy są opcją łatwiejszą, szybszą i z pewnością wygodniejszą. Takie udogodnienia powinny znajdować się w wyposażeniu każdej autolawety. Podczas wciągania auta na powierzchnię lawety warto użyć lustra panoramicznego, które pozwoli na kontrolowanie newralgicznych miejsc i całkowicie bezpieczne umieszczenie pojazdu na jej powierzchni.
Krok drugi - zabezpieczenie pojazdu na lawecie
Jak już wcześniej wspomniano, ważne tutaj będzie nie tylko zabezpieczenie, ale również oznaczenie pojazdu wiozącego oraz tego, który znajduje się na lawecie. Pojazd uszkodzony powinien mieć włączone światła awaryjne, natomiast laweta powinna być oświetlona światłami awaryjnymi lub ostrzegawczymi. Kierowca zobowiązany jest również do założenia kamizelki odblaskowej.
Zabezpieczenie samochodu na lawecie odbywa się poprzez pasy mocujące.
Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na parametry - trzeba wziąć pod uwagę masę ładunku, konstrukcję lawety, szerokość koła pojazdu, a także zasady obowiązujące w danym kraju. Przed zamocowaniem zaleca się sprawdzanie stanu pasów, ponieważ przetarte w trakcie przewozu mogą pęknąć, co stworzy kolejne zagrożenie dla przewożonego pojazdu, ale także może stworzyć niebezpieczną sytuację w ruchu drogowym dla innych jadących. Prawidłowo założone pasy powinny być nałożone na przynajmniej trzy koła pojazdu. Ich klamry oczywiście muszą zostać dobrze zapięte, to chroni przed poluzowaniem w trakcie jazdy. Podczas transportu warto wykorzystać specjalne belki, które zahamują i utrzymają w jednej pozycji przednie oraz tylne koła pojazdu.
Krok trzeci - przewóz samochodu na lawecie
Osoba prowadząca pojazd lawety nie powinna oczywiście jechać zbyt szybko, ponieważ może to przyczynić się do zmuszenia kierowcy do hamowania awaryjnego, co może skończyć się nieprzyjemnie dla pojazdu przewożonego. Jazda, podczas przewożenia uszkodzonego samochodu na lawecie, powinna być płynna, ale spokojna.
Ogromną ostrożność należy zachować również podczas rozładunku samochodu z lawety. Ważne w tym przypadku będzie oczywiście odpięcie pasów zabezpieczających koła pojazdu, o których mowa jest w kroku drugim. Należy również zadbać o odpowiednie tempo auta, które z lawety będzie zjeżdżać. Pozwala to zachować pełną kontrolę i umożliwia szybką reakcję w momencie zagrożenia. Tempo pojazdu zjeżdżającego powinno być jednostajne.