Czym kierować się przy aranżacji sypialni?

Aranżacja sypialni powinna w dużym stopniu uwzględniać przeznaczenie tego pomieszczenia. Ma to być nasza domowa strefa relaksu, wypoczynku, wyciszenia i dobrego snu. Zadbajmy więc o to, by wszystkie elementy wyposażenia były przemyślane i dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Planując aranżację sypialni, musimy na początku wziąć pod uwagę, czy będzie to jedynie przestrzeń do spania, czy jednocześnie znajdzie się w niej nasze domowe biuro czy strefa przechowywania. Od tego zależy nie tylko rozmieszczenie mebli, ale również wybór oświetlenia oraz podział wnętrza na funkcjonalne strefy. Najważniejszym elementem w każdej sypialni będzie jednak łóżko – to od niego zaczynamy aranżację i do niego dopasowujemy inne elementy, które docelowo mają znaleźć się we wnętrzu.

Solidne łóżko, wygodny materac

W każdej sypialni królem wśród mebli jest łóżko – najlepiej duże, drewniane, solidnie wykonane i dopasowane do stylistyki wnętrza. Powinno to być klasyczne łóżko sypialniane, a nie rozkładane sofy czy kanapy, które nie zapewniają dobrego wypoczynku. W salonach z meblami sypialnianymi bez problemu znajdziemy zarówno modele do wnętrz tradycyjnych, jak i propozycje, które przeznaczone są do nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych pomieszczeń. Warto wybierać modele, które są wyposażone w skrzynie do przechowywania pościeli. Można w nich będzie schować wiele innych rzadko używanych przedmiotów. Do sypialnianego łóżka należy dobrać odpowiedni materac, dopasowany nie tylko pod względem rozmiarów. Zwracajmy uwagę na jakość wykonania, wypełnienie, poziom twardości, a także sposób utrzymania w czystości. Dobrym rozwiązaniem są materace w pokrowcach, które można w razie potrzeby zdjąć i wyprać.

Naturalne, przyjemne w dotyku materiały

Na wyposażeniu sypialni przydadzą się również elementy dekoracyjne, jak poduszki, a także kapy i narzuty na łóżko. Te ostatnie zakrywają w ciągu dnia pościel, chronią ją przed zakurzeniem, ale też budują klimat wnętrza. Narzuty warto dopasować kolorystyką i stylistyką do innych elementów wystroju sypialnianego wnętrza. Wybierając tekstylia, zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe, czyli pościel, stawiamy na naturalne materiały i jakość wykonania. Pościel i narzuty powinny być miłe w dotyku, lekkie, łatwe do utrzymania w czystości, trwałe i wytrzymałe. Dobrej jakości pościel czy solidnie wykonana narzuta to gwarancja, że posłużą nam w niezmienionym stanie przez długi czas, a nie jedynie do pierwszego prania.