Chcesz realizować się zawodowo jako nauczyciel? Ta profesja niewątpliwie należy do jednych z najstarszych i najbardziej poważanych zawodów ludzkości. Dowiedz się, jakie są wady i zalety pracy na stanowisku nauczyciela.
Jakie zalety ma praca nauczyciela?
Praca na stanowisku nauczyciela w publicznych placówkach daje wiele korzyści, takich jak:
- stałe, terminowe wynagrodzenie,
- możliwość korzystania z płatnego, wakacyjnego urlopu,
- również tygodniowy wymiar czasu pracy przeciętnego nauczyciela, czyli tak zwane pensum, jest krótszy i nie może przekraczać 40 godzin.
W praktyce pedagodzy spędzają w szkołach około 15-20 godzin w tygodniu, a dodatkowo mogą angażować się we własne projekty i dorabiać, udzielając korepetycji lub pisząc artykuły eksperckie. Ponadto, jak widać na portalach ogłoszeniowych (na przykład na Pracuj.pl) i na stronach kuratoriów oświaty, zapotrzebowanie na kadrę nauczycielską nie maleje, a doświadczeni pracownicy mogą liczyć na ciekawe oferty pracy w całym kraju.
Jakie są inne zalety pracy nauczyciela? Bycie nauczycielem oznacza stały rozwój osobisty. Jest to profesja, przeznaczona wyłącznie dla pasjonatów, którzy lubią mieć intensywny kontakt z innymi ludźmi i pragną dzielić się swoją wiedzą. Osoby zatrudnione na stanowisku wykładowców, nauczycieli szkolnych lub korepetytorów wciąż poznają nowych słuchaczy. Dzięki częstym interakcjom wciąż poszerzają grono znajomych oraz rozwijają swoje kompetencje społeczne.
Wady pracy nauczyciela
Jakie są największe wady pracy nauczycieli? Wielu z nich podkreśla, że wynagrodzenie, jakie otrzymują, jest nieproporcjonalne do długiej listy obowiązków oraz odpowiedzialności nauczycielskiej. Pedagodzy z niewielkich miejscowości często mają też do zrealizowania zbyt małą liczbę godzin w placówkach oświatowych. Takie osoby muszą szukać pracy w innych instytucjach, co wiąże się z koniecznością przemieszczania się oraz dodatkowymi wydatkami na dojazdy.
Minusem pracy nauczyciela jest również to, że bardzo często jest on narażony na sytuacje stresowe, z którymi musi sobie szybko poradzić. Na lekcjach i podczas przerw nauczyciel zmuszony jest wypowiadać się głośno i wyraźnie, co w wielu przypadkach prowadzi do powstawania chorób gardła i stanów zapalnych krtani. Na korytarzach szkolnych panuje hałas, który po wielu latach może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu.