pracownicy korporacja

Project manager, czyli kierownik projektu, to osoba, której praca w dużej mierze związana jest z zarządzaniem. Obecnie na ten zawód panuje bardzo duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Czym zajmuje się project manager w swojej codziennej pracy? Umiejętności twarde czy miękkie – co liczy się w jego przypadku najbardziej?

Czym zajmuje się projekt manager?

Ile zarabia project manager? Przed uzyskaniem odpowiedzi na to pytanie warto poruszyć temat obowiązków na tym stanowisku.

Project manager to osoba odpowiedzialna za kierowanie procesem zarządzania, organizację pracy, podejmowanie decyzji oraz nadzorowanie konkretnego projektu. To właśnie on odpowiada za to, aby w dane przedsięwzięcie nie wkradł się chaos, a cały proces przebiegał sprawnie i efektywnie.

Do zadań project managera zaliczyć można między innymi:

  • zarządzanie grupą ludzi tworzących projekt,
  • inteligentne rozporządzenie czasem,
  • rozdzielanie zadań pomiędzy poszczególnych członków zespołu,
  • pilnowanie terminów,
  • rozwiązywanie konfliktów w zespole,
  • analizę rynku i działań konkurencji,
  • czuwanie nad wszystkimi etapami projektu.

Jaki powinien być project manager – umiejętności miękkie

W dzisiejszych czasach niemal każde przedsiębiorstwo potrzebuje osoby zarządzającej i pilnującej porządku. Wiedza teoretyczna, jaką powinien posiadać projekt manager, uzależniona jest od branży, w której pozostaje zatrudniony. W przypadku pracownika na tym stanowisku o wiele większe znaczenie mają kompetencje miękkie i predyspozycje do wykonywania pracy.

Project manager przede wszystkim powinien być osobą komunikatywną, która doskonale odnajduje się w pracy w grupie i jest dobrym organizatorem. W swojej pracy codziennie będzie spotykał się z sytuacjami kryzysowymi – dlatego powinien być osobą szybko i trafnie podejmującą decyzję oraz samodzielną. Trzeba podkreślić, że project manager odpowiada za dobrą organizację pracy nie tylko własnej, ale także innych osób wchodzących w skład zespołu pracowniczego.

Project manager zawsze musi być o krok przed innymi – do jego zadań należy logiczne myślenie i przewidywanie wszystkich możliwych sytuacji oraz zapobieganie niepożądanym trudnościom. Nie bez znaczenia są również umiejętności negocjacyjne i zdolności przywódcze – project manager powinien posiadać posłuch wśród innych pracowników, a jednocześnie musi umiejętnie motywować ich do pracy.

W pracy project managera bardzo ważna jest kreatywność, otwartość na wyzwania i odporność na stres – zajęcie to wiąże się często z presją czasu i koniecznością dotrzymywania terminów.

Jakie umiejętności twarde powinien posiadać project manager?

W pracy projekt managera bardzo ważne są również konkretne umiejętności twarde. Są to między innymi:

  • zarządzanie projektem – project manager to osoba, która powinna dysponować dogłębną i gruntowną wiedzą na temat procesów zarządzania projektem – planowania, wykonywania, monitorowania i kontrolowania,
  • wiedza na temat biznesu – project manager musi posiadać szeroką wiedzę biznesową, która umożliwia mu zrozumienie celów i kontekstu danego projektu,
  • planowanie i organizacja – dla project managera bardzo ważna jest umiejętność tworzenia harmonogramów, alokacji zasobów oraz planów projektowych,
  • umiejętność analizy – do zadań project managera należy zbieranie, analizowanie i interpretowanie danych dotyczących projektu. W zakres jego umiejętności powinno wchodzić również tworzenie raportów, które stanowią podstawę do trafnego podejmowania decyzji dotyczących przedsiębiorstwa,
  • znajomość najnowszych technologii – narzędzia do zarządzania projektami stanowią nieodłączną część pracy projekt managera powinien być on osobą, która potrafi obsługiwać wymagane oprogramowanie.

Co w pracy menedżera liczy się bardziej – umiejętności twarde czy miękkie?

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy to umiejętności twarde, czy też miękkie liczą się bardziej w pracy project managera. Śmiało można powiedzieć, że oba rodzaje są równie ważne i wzajemnie się uzupełniają. Z uwagi na to, że project manager pracuje w środowisku zespołowym, umiejętności miękkie są dla niego bardzo istotne, jednak to umiejętności twarde umożliwiają mu skuteczne wykonywanie swoich obowiązków.