Już w niedzielę, 27 sierpnia w Rakowie odbędą się Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków. Święto Plonów to nie tylko podziękowanie dla rolników za trud i ciężką pracę na roli, ale też okazja do spotkania i dobrej zabawy przy dźwiękach muzyki ludowej i rozrywkowej, połączonej z wieloma atrakcjami. Dożynki w Rakowie uświetnią występy artystyczne znanych i cenionych zespołów.
Scenę przejmą:
Zespół śpiewaczy „ŚWARNE KAKONIANKI”
KGW „ŚWARNE KAKONIANKI” powstało w lutym 2014r. Przewodniczącą Koła jest Pani Bożena Winiarska. Celem działalności KGW jest kultywowanie rodzimej tradycji, aby ocalić od zapomnienia obrzędy i zwyczaje ludowe oraz dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego. Członkinie Koła chętnie uczestniczą w konkursach kulinarnych promując walory kuchni regionalnej, zajmując wysokie miejsca i zdobywając nagrody. Przy Kole powstał równocześnie zespół śpiewaczy o tej samej nazwie. Panie śpiewają pieśni ludowe gwarą z naszego regionu, układają swoje utwory tematycznie związane z różnymi uroczystościami. Teksty utworów pisze członkini KGW - Teresa Mazur.
Kapela TYPOWY JANUS
Kapela powstała z naturalnej potrzeby muzykowania i kontynuowania tradycji związanej ze świętokrzyską muzyką ludową. W szeregu dźwięków można usłyszeć piękne melodie dawne jak i wstawki, a słuszniej „zagrywki” ze współczesnej muzyki. Elastyczny skład kapeli pozwala na ciągłe rozwijanie się, szukanie oraz poznawanie nowych brzmień. Część składu jest z krwi i kości muzykantami, pozostała część otrzymała miano muzykanta na uczelniach wyższych muzycznych.
Dźwięki rzeźbią:
Na trąbce - Paweł Janus
Na skrzypeczkach - Katarzyna Janus
Na bębenku - Natalia Jaworska
Na basiku - Mateusz Radomski
Na akordeonie - Wojtek Janoch.
ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ZE STRAWCZYNKA
Zespół powstał w 2017 roku pod patronatem Samorządowego Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie. Początkowo przyjął nazwę „Swojaki” i działał jako zespół śpiewaczy, następnie przekształcił się w Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka. Zespół występuje podczas lokalnych i regionalnych przeglądów i konkursów folklorystycznych, był również współorganizatorem Festiwalu Muzyki Ludowej Ziemi Kieleckiej w Strawczynie w 2021 i w 2022r. Zespołowi akompaniuje na akordeonie Jan Sepioło, na bębenku Bogdan Nyga. Zespół liczy 15 członków. Wykonuje utwory ludowe regionu kieleckiego, niektóre teksty piosenek zostały napisane przez członków zespołu do znanych melodii ludowych.
Główne osiągnięcia:
I miejsce w konkursie „Jesień z Folklorem” Oblekoń 2020, I miejsce i Nagroda Publiczności w I Festiwalu Muzyki Ludowej Ziemi Kieleckiej Strawczyn 2021, nominacja do Konkursu Kolęd i Pastorałek Włoszczowa 2022 w Jędrzejowie, nominacja do XLVI Buskich Spotkań z Folklorem w Ciekotach 2022 i 2023, II miejsce w XXI Powiatowym Przeglądzie Zespołów i Solistów Ludowych Chmielnik 2022, II miejsce w XXII Powiatowym Przeglądzie Zespołów i Solistów Ludowych Chmielnik 2023.
Zespół KOLIBEER - wywodzi się z regionu Gór Świętokrzyskich, a konkretnie z okolic Skarżyska Kamiennej. Powstał w 2011 roku. Aktualny skład zespołu to :
▶️ Paweł Gruszczyński - wokal, gitara,
▶️ Tomasz Gruszczyński - wokal, gitara,
▶️ Jacek Niziołek - klawisze,
▶️ Cezary Szymkiewicz -skrzypce,
▶️ Marcin Czarnota -akordeon.
Zespół gra muzykę Gór Świętokrzyskich w folkowo- biesiadnych aranżacjach, a „Górale Świętokrzyscy”- to ich drugi przydomek. Zespół nagrał około 10 własnych utworów, nakręcił 3 teledyski. Grywają w całej Polsce na największych festiwalach muzyki biesiadnej, tanecznej, a ich występy przypieczętowane są nagrodami. Kolibeer gra energicznie, żywiołowo i jak podkreśla tylko na żywo. Najbardziej popularne wśród publiczności utwory zespołu Kolibeer to :„Janko Muzykant”, „Bawmy się”, „Zostań tu”„ Moja żona to zjawisko”.
RAKOWSKIE FIJOŁECKI - Zespół Rakowskie Fijołecki to grupa muzyczna skupiająca dzieci i młodzież w wieku od 8 do 14 lat. Młodzi muzykanci grają na saksofonach, trąbce, skrzypcach i barabanie oraz śpiewają. W ich repertuarze znajdują się świętokrzyskie polki, śpiwy i chłopy. Zespół wykonuje również pieśni patriotyczne i religijne. Prezentuje się podczas licznych uroczystości kościelnych i gminnych. Zespół jest laureatem I miejsca konkursu Polskiego Radia „Nasze Muzyczne Źródełko”, jest wyróżniony nagrodą Radia Kielce „Jawor u Źródeł Kultury”, wielokrotnie zajmował miejsca na podium w konkursie „Dziecięca Estrada Folkloru”. Rakowskie Fijołecki są uczestnikami licznych warsztatów muzyki ludowej, organizatorami potańcówek i wydarzeń kulturalnych animujących lokalną społeczność. W swoich działaniach współpracują z pokrewnym zespołem Małe Mazurki z Pragi, z którym wraz z Kapelą Kwapińskiego nagrali płytę „Melodie Powiśla”. Zespół prowadzą - Justyna Dąbrowska i Magdalena Wojsa.
Zespół TONIKA z Akademii Młodych Talentów MAŁE SKRZYPECZKI w Kielcach.
Uczniowie tej placówki to około 30 młodych artystów, którzy grają na skrzypcach i altówkach i tworzą trzy zespoły: zespół TONIKA, zespół MAŁE SKRZYPECZKI oraz zespół muzyki dawnej VENATORES TEMPUS. Każdy z tych zespołów ma liczne osiągnięcia konkursowe.
Na dożynkach w Rakowie ze względu na wakacje wystąpi tylko niewielka część zespołu. Jako pierwsza na scenie zaprezentuje się Amelka Wijas z piosenką LIPKA. Później do Amelki dołączy jej siostra Ada Wijas i razem dziewczynki wykonają jeden z hitów "Rokiczanki" TO I CHOLA. Następnie publiczność będzie mogła zobaczyć na scenie już cały zespół , który zaprezentuje następujące utwory : PRZYNOSIMY PLON, PIEKŁA BABA CHŁYB, OBEREK.
Zapowiada się wspaniała muzyczna uczta podczas tegorocznych dożynek.
ZAPRASZAMY DO RAKOWA !!!