Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie już za nami. Tegoroczne święto rolnika odbyło się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Wieniec reprezentujący powiat kielecki został uznany za najpiękniejszy w województwie, a tym samym będzie reprezentował nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.
Nasz powiat reprezentował starosta kielecki Mirosław Gębski, Cezary Majcher Członek Zarządu Powiatu w Kielcach, radni powiatowi Małgorzata Popiel, Sylwester Kasprzyk oraz Tomasz Gruszczyński, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, Wójt Miedzianej Góry Damian Sławski oraz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.
Przy zabytkowym kościele z Rogowa, dziękczynną Mszę Świętą w intencji Rolników koncelebrował ksiądz kanonik Łukasz Zygmunt - dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej oraz ksiądz Jacek Dąbek - proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy-Tokarni. Podczas uroczystej liturgii, nasz starosta składał przed ołtarzem najcenniejszy dar rolnika - wieniec dożynkowy uwity z tegorocznych plonów.
O odpowiedni nastrój ceremonii i oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta z Daleszyc, która również prezentowała swój repertuar podczas tradycyjnych obrzędów dożynkowych.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec powiatu kieleckiego, który miał miejsce podczas dożynek powiatowych, zwyciężyła pani Józefa Bucka - mieszkanka Gminy Miedziana Góra. To ona, reprezentowała nas podczas dożynek wojewódzkich. Werdyktem jury nasz kielecki wieniec okazał się najpiękniejszy i to on będzie nas reprezentował podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie. Cała delegacja naszego powiatu cieszyła się z ogromnego sukcesu, a sama pani Józefa nie kryła słów wzruszenia.
Tradycje związane z dożynkami to również ośpiewanie wieńca. Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka zaprezentował repertuar, który opowiadał o ciężkiej pracy rolnika ale i radości z zebranych plonów. Pieśniom towarzyszył taniec, do którego dołączył się starosta Gębski wraz z burmistrzem Piątkiem i wójtem Sławskim.
Na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich zaprezentowało się wielu wystawców, wśród nich Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, urzędy, rękodzielnicy i prywatni wystawcy. Barwne stroje ludowe, przepyszna kuchnia i tradycyjna muzyka - tego wszystkiego mogliśmy doświadczyć w Tokarni.