Na Cmentarzu Cholerycznym w Lechowie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji ofiar zarazy z 1857 roku. W liturgii uczestniczyli mieszkańcy i przedstawiciele samorządu.

Mszę Świętą poprzedziło złożenie wieńców przed pomnikiem upamiętniającym ofiary cholery. Wieniec złożył również Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.

Na cmentarzu cholerycznym w Lechowie w centralnym miejscu stoi krzyż, a pod nim znajduje się pamiątkowa tablica, na której znajduje się napis: Tu spoczywają mieszkańcy Lechowa i okolic, którzy zmarli w wyniku epidemii cholery w 1857 r. „ …od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie...”. Cmentarz został uporządkowany staraniem kółka różańcowego, mieszkańców Lechowa i Towarzystwa Przyjaciół Bielin.

Nabożeństwo koncelebrowali Ksiądz Proboszcz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła Roman Fodymski, ksiądz Piotr Haracz wikariusz z Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Łagowie oraz o. mgr Stanisław Jankowicz OMI - duszpasterz pielgrzymów w Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Oprawę liturgii przygotował Chór Parafialny z Makoszyna.

W uroczystości wziął również udział poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lechowie.

Źródło i fot: UG Bieliny