Już po raz szesnasty w Chęcinach przez trzy dni będą odbywały się wydarzenia związane z Kulturą Żydowską. W najbliższy piątek uczniowie klas IV - VIII wezmą udział w warsztatach, których tematyką będzie Synagoga i jej znaczenie w kulturze żydowskiej. Następnie młodzież przemaszeruje szlakiem miejsc związanych historycznie z narodem żydowskim w celu ich upamiętnienia.

W sobotę od godz. 17:00 w hali „Pod Basztami” odbędzie się prawdziwa uczta. Pokaz kulinarny z potrawami żydowskimi przygotowany w ramach projektu Ambasadorki i Ambasadorzy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, rozstrzygnięty zostanie również konkurs na „Najsmaczniejszy cymes”. Dla wszystkich Państwa, chęcińscy restauratorzy i cukiernicy przygotują kolację w klimacie szabatu. Smaczne dania zaserwują: Pierogarnia & Bistro Ze Smakiem, Cukiernia u Ramiączka, Zajazd Pod Srebrną Górą oraz Bao Yaga Kuchnia Autorska. Przedstawiony zostanie również spektakl pt. „Sztetl Kraśnicki” przygotowany przez teatr „No to co” z Kraśnika.

W niedzielne popołudnie o godz. 16:00 uczestnicy obejrzą prezentację taneczną uczniów ze szkół w Chęcinach, Bolminie i Tokarni. Wystąpią także dzieci z zespołu „Uśmiech” z WDK w Kielcach w inscenizacji taneczno-muzycznej. Chęciński Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprezentuje skecze, a wieczór zakończy występ zespołu klezmerskiego „Szalom Chełm”. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych wydarzenie zostanie przeniesione z Rynku Górnego do hali „Pod Basztami”.

Wstęp na Festiwal Kultury Żydowskiej jest wolny.

Źródło: Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach