Dwie połączone komisje Rady Powiatu obradowały przed zbliżającą się Sesją. Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska.
Uczestniczył w nich członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa oraz dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz.
Komisje poprowadził radny Zenon Janus, który przedstawił poszczególne punkty z porządku obrad najbliższej sesji.
Radni będą podejmować uchwały między innymi w sprawie przyznania pomocy finansowej z budżetu powiatu dla miasta i gminy Bodzentyn, jak również dla gminy Mniów. Ponadto na sesji będą podejmowane uchwały dotyczące przyznania dla Gminy Zagnańsk dotacji celowej finansowej z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy kapliczce przydrożnej Św. Jana Niepomucena w miejscowości Jaszów. Radni będą trównież decydować o przyznaniu podobnych dotacji na prace w innych kościołach, a konkretnie na konserwację wież kościelnych oraz ławek w zabytkowym kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach jak również na remont Kościoła p.w. Św. Stanisława Biskupa w Piotrkowicach oraz wykonanie prac remontowo- budowlanych przy zabytkowym ogrodzeniu wokół kościoła p.w. Św.Wawrzyńca w Nowej Słup. Podczas najbliższej sesji radni zdecydują też o przystąpieniu powiatu kieleckiego do realizacji programu grantowego finansowanego w ramach konkursu grantowego „Cyberbezpieczny samorząd”.
Skarbnik powiatu Anna Moskwa przedstawiła zmiany w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2023 rok.
Podczas obrad połączonych komisji radny Krzysztof Soboń dopytywał czy gminy które dostają dotację na zakup drzewek miododajnych muszą się później rozliczać. - Daliśmy im termin do końca października na rozliczenie - przypomniał dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz.
Radny Soboń pytał też o sytuację na rynku pracy w powiecie kieleckim i możliwości pozyskania środków na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Jak poinformował Krzysztof Smolarczyk stopień bezrobocia kształtuje się aktualnie na poziomie 6 - 7 procent. Natomiast nabór wniosków w ramach projektu pn."Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujacych pracy", na którą PUP przeznaczy prawie 7 mln zł wciąż trwa, jednak nie na wszystkie formy wsparcia. Nabór zakończył sie już między innymi na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, czy właśnie na otwarcie działalności gospodarczej - mówił Krzysztof Smolarczyk.