Narciarstwo alpejskie to jeden z czołowych sportów zimowych. W Polsce cieszy się on nieco mniejszą popularnością, ponieważ ciężko szukać dużych, polskich sukcesów w tej dyscyplinie, jednak również u nas ma ona sporą grupę fanów. Jest to bardzo fascynujący sport, dlatego też warto wyjaśnić, jakie dokładnie konkurencje wchodzą w jego skład.
Slalom
Zasady tej konkurencji są proste. Zawodnik ma do pokonania trasę o określonej długości, na której ustawione są dwie tyczki (na zmianę czerwone i niebieskie), które tworzą bramkę. Występują one w różnych układach, a zadaniem narciarza jest ich ominięcie i jak najszybsze dotarcie do mety. Ze względu na ułożenie bramek jest to bardzo wymagające zadanie, które wymaga dobrego zapoznania się z trasą.
Slalom gigant
Slalom gigant jest odmianą slalomu. Nie różni się on w sposób znaczący od podstawowej konkurencji. Główną modyfikacją jest oczywiście trasa zjazdu, która jest dłuższa. Oprócz tego trasa jest poszerzana z 30 do 40 metrów. Ważną różnicą jest także konstrukcja bramki, która składa się z dwóch flag i czterech tyczek. Jest to bardzo widowiskowa konkurencja, która cieszy się dużym zainteresowaniem widzów.
Supergigant
Wchodzimy na poziom wyżej. Nieco bardziej zaawansowaną konkurencją jest supergigant. W jego przypadku większe znaczenie niż technika ma prędkość, co czyni tę konkurencję niesamowicie widowiskową. Trasa jest dłuższa oraz węższa. Zawodnicy mają prawo zapoznać się z trasą, ale nie trenować na niej. Cechą, po której można poznać, że mamy do czynienia z supergigantem są bramki z dwoma tyczkami połączonymi płachtą. Po dwie pary na bramkę.
Zjazd
Zdecydowanie najdłuższą, najszybszą i najbardziej wymagającą konkurencją w narciarstwie alpejskim jest zjazd. Podczas zawodów narciarze rozpędzają się do prędkości znacznie przekraczających 100 km/h. Ich zadaniem jest przejechać w jak najkrótszym czasie przez każdą z wyznaczonych bramek. Kręci Cię narciarstwo alpejskie? Odwiedź stronę https://blog.etoto.pl/typy-bukmacherskie/ i typuj tę fascynującą dyscyplinę!
Kombinacja i superkombinacja
Jest to nieco specyficzna konkurencja narciarstwa alpejskiego. Superkombinacja to połączenie zjazdu lub supergiganta ze slalomem. Zawody składają się z dwóch przejazdów, każdy to jedna z tych konkurencji. Superkombinacja w ostatnich latach zupełnie wyparła kombinację. Różnice są małe: kiedyś zawody były rozgrywane przez dwa dni, a teraz przez dzień oraz slalom składał się z dwóch przejazdów.
Carving
Oryginalną odmianą zawodów jest carving. Funkcjonuje on w dwóch wersjach: w slalomie punkty przyznawane są za objechane boje, a w kategorii „speed” za czas przejazdu. Cechą charakterystyczną jest to, że narciarze pokonują trasę bez kijków. Oprócz tego podczas zawodów nie są używane tradycyjne tyczki, które zastąpiono wspomnianymi wyżej bojkami. Oprócz tego zawodnicy pokonują trasę w specjalnych strojach.